Andrzej Duda zatrzymał kolumnę prezydencką, a szef BBN ratował rannych

Prezydent Duda i szef BBN pomagali rannym w wypadku. Źródło: PAP/Tytus Żmijewski
Prezydent Duda i szef BBN pomagali rannym w wypadku. Źródło: PAP/Tytus Żmijewski
Na trasie przejazdu kolumny prezydenckiej doszło do groźnego wypadku. Prezydent Andrzej Duda zatrzymał kolumnę do czasu przybycia służb ratowniczych. Z kolei nowo wybrany szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Jacek Siewiera, natychmiast przystąpił do reanimacji rannych.

W środę prezydent Andrzej Duda wraz z szefem BBN Jackiem Siewierą oraz wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wzięli w Toruniu udział w testach elementów baterii Patriot, które mają stać się podstawą system obrony powietrznej średniego zasięgu pod kryptonimem "Wisła".

Podróż prezydenta. Nieoczekiwana sytuacja

Podróż prezydenta Dudy i szefa BBN Jacka Siewiery do Torunia nie odbyła się bez problemów. Ok. godziny 13.45 prezydencka kolumna, jadąc drogą krajową nr 10 z lotniska w Bydgoszczy do Torunia musiała się zatrzymać, ponieważ na drodze doszło do groźnego wypadku.

Jak poinformowała onet.pl bydgoska straż pożarna, samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Byli ranni. Na miejsce wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

— W aucie osobowym jechały dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, osoby te były poza pojazdami. U mężczyzny stwierdzono zatrzymanie krążenia i podjęto resuscytację krążeniowo-oddechową. Po kilkunastu minutach udało się przywrócić czynności życiowe i został przetransportowany do szpitala śmigłowcem LPR. Kobieta była przytomna, choć również wymagała hospitalizacji. Kierowca ciężarówki nie uskarżał się na żadne dolegliwości – powiedział Onetowi st. kpt. Karol Smarz, rzecznik prasowy bydgoskiej straży pożarnej.

Jacek Siewiera ratował rannych

Przed przybyciem służby w akcje ratunkową zaangażował się płk Jacek Siewiera, który z wykształcenia jest lekarzem. – Widząc wypadek, natychmiast przystąpił do udzielania pomocy i reanimował jednego z poszkodowanych do momentu przybycia służb medycznych, w tym śmigłowca LPR — mówi informator onet.pl z otoczenia prezydenta. 

Z kolei obecny na miejscu wypadku Andrzej Duda nie chciał jechać dalej, by nie dezorganizować akcji ratowniczej.

Program "Wisła" 

Program dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu "Wisła" jest jednym z głównych elementów tworzących system obrony przeciwpowietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, a także taktycznych rakiet batalistycznych krótkiego zasięgu oraz manewrujących pocisków rakietowych.

Od września elementy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, w tym zestawów Patriot przechodzą procedurę integracji, montażu i sprawdzenia.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj91 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości