Prezydent Stalowej Woli przekazał, że w mieście dostępny jest węgiel w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. (zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)
Prezydent Stalowej Woli przekazał, że w mieście dostępny jest węgiel w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. (zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)

W Stalowej Woli węgiel tańszy niż w minionym sezonie grzewczym. Jak to możliwe?

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Mieszkańcy Stalowej Woli mogą kupić tonę węgla w cenie 1850 zł brutto. Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny zaznaczył, że atrakcyjna cena jest wynikiem współpracy i koordynacji działań samorządu z rządem i spółkami Skarbu Państwa. — Po odliczeniu podatku węglowego, który wynosi tysiąc złotych za tonę, mieszkańcy zapłacą w efekcie 850 zł za tonę węgla — przekazał.

Atrakcyjna cena węgla w Stalowej Woli

— Samorząd Stalowej Woli od samego początku, kiedy stanęliśmy przed wyzwaniem dotyczącym konieczności zapewnienia węgla dla naszych mieszkańców, zgłosił chęć i gotowość, aby w tej akcji uczestniczyć — powiedział prezydent Stalowej Woli. Podkreślił, że cena ta wynika ze współpracy z rządem i spółkami Skarbu Państwa.

— Możemy dzisiaj zaproponować mieszkańcom wyjątkowo atrakcyjną cenę - 1850 zł brutto za tonę węgla — powiedział Nadbereżny. Jednocześnie podkreślił, że po odliczeniu dodatku węglowego w wysokości tysiąca złotych od tony, faktyczny koszt zakupu wyniesie 850 zł. Prezydent Stalowej Woli zauważył, że kwota ta jest niższa, niż w minionym sezonie grzewczym, kiedy to średnia cena węgla na skupach w tym regionie wynosiła 1300-1400 zł.

— Ta cena węgla wysokiej jakości kwalifikowanej, potwierdzonej certyfikatem jakości, którą dzisiaj proponujemy, czyli 850 zł odliczając dodatek węglowy, jest to naprawdę cena wyjątkowo atrakcyjna. I jest to również cena poniżej tej, która jest ustalona w ustawie węglowej — powiedział Nadbereżny.

Miasto wykorzystuje starą infrastrukturę

Prezydent przekazał, że w całej logistyce wykorzystywana jest nieużywana już w mieście infrastruktura, co ma szczególne znaczenie, ze względu na optymalizację kosztów i szybkość działania.

— Wykorzystujemy infrastrukturę Tauronu, nieczynnej już elektrowni węglowej, mamy bocznicę kolejową, mamy wywrotnicę wagonów węglowych, skład węgla, który przez miasto jest wynajmowany, zarządzany w tym okresie, no i transport kolejowy, który znacząco obniża koszt logistyczny dotarcia węgla do Stalowej Woli — wymieniał Nadbereżny. Podkreślił również, że dystrybucją węgla z ramienia miasta zajmie się Miejski Zakład Komunalny. Prezydent zapewnił przy tym, że nie zamierza na tej operacji zarabiać.

Starczy też dla sąsiednich gmin

Mieszkańcy Stalowej Woli mogą również skorzystać, za dodatkową opłatą, z możliwości dostawy węgla do domu przez Miejski Zakład Komunalny. Nadbereżny przekazał, że surowiec jest już dostępny w Stalowej Woli, gdzie trafił z portów, w których go wyselekcjonowano i sprawdzono pod kątem jakości. Obecnie rozładowywany pierwszy transport 2200 ton węgla, z czego 70 procent to węgiel typu orzech, a pozostałe 30 procent – ekogroszek.

Prezydent Stalowej Woli jest zdania, że transport ten z pewnością spełni pełne zapotrzebowanie mieszkańców. Dodatkowo, samorząd miasta zadeklarował współpracę w zakresie samorządowego składu węgla, tak by sąsiednie gminy również mogły skorzystać z atrakcyjnej ceny. Pierwsze rozmowy w tym temacie miały się już odbyć, a gminy mają przekazać Stalowej Woli swoje zapotrzebowanie na surowiec.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka