Wyrok NSA otwiera furtkę dla jednopłciowych małżeństw? "Potrzebna dobra wola polityków"

Jakub i Dawid starają się o legalizację małżeństwa w Polsce. Fot. Twitter/Jakub & Dawid
Jakub i Dawid starają się o legalizację małżeństwa w Polsce. Fot. Twitter/Jakub & Dawid
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że odmowa transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa pary homoseksualnej jest zgodna z prawem. Wyrok NSA otworzył jednak furtkę dla homoseksualnych małżeństw - „wystarczy tylko dobra wola polityków, by zmienić prawo cywilne” - mówi "Gazecie Wyborczej" Jakub Kwieciński, który wraz z partnerem od pięciu lat próbuje zalegalizować w Polsce zawarte za granicą małżeństwo.

Jakub i Dawid o Ziobrze i Czarnku

W czwartek mężczyźni, którzy starali się o transkrypcję aktu małżeństwa, napisali na Twitterze: "Naczelny Sąd Administracyjny na naszej rozprawie ostatecznie stwierdził, że Konstytucja RP nie zabrania małżeństw jednopłciowych. To znaczy, że Zbigniew Ziobro, Przemysław Czarnek i inni przez lata mówili w tym temacie nieprawdę. Dziś mamy to na piśmie".

– To mała, ale jednocześnie ogromna zmiana w drodze do legalizacji związków jednopłciowych w Polsce – mówi "Wyborczej" Dawid Mycek, partner Jakuba Kwiecińskiego. 

Polecamy:

Koszmarna awaria w największym polskim banku. Klientom niepoprawnie naliczano opłaty

Gwiazda sportu kompletnie pijana za kółkiem. Wyciekło nagranie z zatrzymania

Odnosząc się do tej interpretacji, sędzia Sylwester Marciniak podkreślił, że przedmiotem tej sprawy była kwestia odmowy wpisania aktu małżeństwa do rejestru, nie zaś dopuszczalność małżeństw tej samej płci w polskim porządku prawnym.

Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie Jakuba i Dawida


Zawarty w konstytucji przepis dotyczący ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci i nie zabrania ustawowego uregulowania związków jednopłciowych


- orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Polskie prawo nadal za małżeństwo uznaje jednak związek kobiety i mężczyzny - wynika z uzasadnienia wyroku NSA. Tym samym sąd uznał, że odmowa transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa pary homoseksualnej jest zgodna z prawem.

Dwóch Polaków chce zalegalizować w kraju małżeństwo

Chodzi o sprawę dwóch Polaków, którzy pobrali się w Portugalii i starali się o zalegalizowanie tego małżeństwa w Polsce poprzez wpis do rejestru aktów stanu cywilnego, czyi transkrypcję aktu małżeństwa. Wojewoda mazowiecki odmówił takiego wpisu, z czym mężczyźni się nie zgodzili i złożyli skargę na te decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd ten oddalił skargę, w konsekwencji skarżący skierowali kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W lipcu NSA wydał wyrok w tej sprawie, w którym ostatecznie oddalił skargę kasacyjną mężczyzn. Jak powiedział w czwartek PAP rzecznik tego sądu sędzia Sylwester Marciniak, "oznacza to, że sądy administracyjne obu instancji uznały, iż zaskarżona decyzja odmawiająca wpisania do rejestru stanu cywilnego aktu małżeństwa osób tej samej płci była zgodna z prawem". – Nie ma możliwości wpisania do rejestru stanu cywilnego aktu małżeństwa tej samej płci – dodał sędzia Marciniak.

NSA otwiera furtkę do legalizacji homoseksualnych związków?

W opublikowanym w ostatnich dniach uzasadnieniu lipcowego wyroku NSA podkreślił, że zgodnie z art. 18 konstytucji małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo pozostają pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. "Przepis ten nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci, podkreśla natomiast szczególną ochronę małżeństwa, ale jako związku kobiety i mężczyzny" - czytamy.

Jednocześnie sąd zaznaczył, że nie istnieje przepis, który nakazywałby polskiemu ustawodawcy instytucjonalizowanie związków jednopłciowych, a obowiązujące ustawy za małżeństwo uznają związek kobiety i mężczyzny.

KW

Czytaj dalej:

„Teraz to już nie chcemy Brexitu”. To coraz częstszy głos Brytyjczyków

Brazylia po wyborach. „Bolsonaro mogą pociągnąć do odpowiedzialności nawet za ludobójstwo”

Skończy się w sądzie. Czarnek pozwał Tuska za stwierdzenia o podręczniku do HiT

Miedwiediew wściekły z powodu budowy zapory w Polsce. "Motłoch, bezczelni Polacy"

Morawiecki o KPO: Środki trafią do Polski, bardzo by się przydały

Lubię to! Skomentuj161 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo