Premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z nowym szefem brytyjskiego rządu, fot. Twitter/KPRM
Premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z nowym szefem brytyjskiego rządu, fot. Twitter/KPRM

Pierwsza rozmowa Morawieckiego z nowym premierem Wielkiej Brytanii. "Niech wygra lepszy!"

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek telefonicznie z nowym szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem. Celem rozmowy było omówienie, jak oba kraje mogą nadal wzmacniać bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

Wielka Brytania stoi po stronie Polski

"Premier (Sunak) powiedział, że przywództwo Polski w Europie po inwazji na Ukrainę się wyróżniło i podkreślił bliskie dostrojenie się między Wielką Brytanią a Polską w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i wielu innych kwestii. Omawiając sytuację na Białorusi, premier powiedział, że Wielka Brytania uważnie obserwuje rozwój sytuacji i stoi po stronie Polski w obliczu ciągłej rosyjskiej agresji" - napisano na stronie brytyjskiego rządu.

Jak dodano, brytyjski premier poinformował, że w ramach działań odstraszających na wschodniej flance NATO Wielka Brytania wzmocniła potencjał swoich sił i wzmocniła aktywność Wspólnych Sił Ekspedycyjnych w regionie Bałtyku, a obaj politycy zgodzili się co do potrzeby wysyłania ciągłego silnego sygnału do prezydenta Rosji Władimira Putina, że zastraszanie nie będzie działać.

"Premier powiedział, że oczekuje pogłębienia silnych więzi obronnych i bezpieczeństwa między Wielką Brytanią a Polską, co jak powiedział przyniesie korzyści dla bezpieczeństwa obu krajów, a także całej Europy" - przekazano.

Polsko-brytyjska współpraca będzie kontynuowana

Z kolei Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku po rozmowie z szefem rządu Wielkiej Brytanii, że Sunak "zapewnił, że nasza współpraca w zakresie gospodarczym, finansowym, bezpieczeństwa energetycznego oraz dalszego wzmacniania NATO i wsparcia Ukrainy będzie kontynuowana". Zapowiedział też, że wkrótce odbędą się kolejne polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe.

Morawiecki pisze o futbolu


"Mam też nadzieję, że obie reprezentacje na Mundialu spotkają się w fazie pucharowej, ale tego wyniku konsultować nie będziemy. Niech wygra lepszy!" - dodał polski premier.

Pod koniec października Rishi Sunak objął urząd premiera Wielkiej Brytanii; zastąpił na tym stanowisku Liz Truss, która ustąpiła po siedmiu tygodniach sprawowania władzy.

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka