Rolls-Royce Silver Shadow został wyprodukowany w 1974 r. Photo © Robert Lamb (cc-by-sa/2.0)
Rolls-Royce Silver Shadow został wyprodukowany w 1974 r. Photo © Robert Lamb (cc-by-sa/2.0)

Rolls-Royce Freddiego Mercury'ego sprzedany za fortunę. Środki w całości trafią na Ukrainę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Ukraiński artysta Andrij Danyłko, znany jako Wierka Serdiuczka, sprzedał unikatowe auto Freddiego Mercury’ego – Rolls-Royce’a z 1974 r. za 250 tys. funtów. Pieniądze zostaną przeznaczone na nowoczesne centrum rehabilitacyjne na Ukrainie – podaje portal Suspilne.

Rolls-Royce lidera Queen sprzedany. Pieniądze na specjalny szpital w Ukrainie

Rolls-Royce Silver Shadow, którym jeździł, a raczej był wożony (nie miał prawa jazdy) lider grupy Queen, Freddie Mercury, został sprzedany w londyńskim oddziale prestiżowego domu aukcyjnego Sotheby’s za 250 tys. funtów. Środki te zasilą centrum rehabilitacyjne Superhumans Center, które ma się otworzyć na Ukrainie w 2023 r.

„Samochód należał do Freddiego Mercury’ego, wyobraźcie sobie, kogo on widział i jakich historii się nasłuchał. Andrij Danyłko, prawdziwy znawca talentu lidera Queen, kupił ten samochód, by przekazać go muzeum. A potem nastała wojna” – poinformowała na swoim profilu w sobotę klinika Superhumans.

„I Andrij postanowił postąpić inaczej. Przekazał to legendarne auto na aukcję, a pozyskane środki przekazać nam, by jak najszybciej uruchomić Superhumans Center. I oto właśnie samochód został sprzedany za 250 tys. funtów, tj. 284,5 tys. dolarów lub 11 mln hrywien” – napisano.

Miało być muzeum Queen, będzie inwestycja w przyszłość Ukrainy

Danyłko opowiadał, że kupując samochód, chciał, by trafił on do muzeum poświęconego grupie Queen, ale zmienił zdanie i postanowił przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na inwestycję w przyszłość Ukrainy. Dom aukcyjny zrezygnował z prowizji i cała suma zostanie przeznaczona na cel charytatywny – informuje Suspilne.

Superhumans Center ma powstać w obwodzie lwowskim i działać jako klinika specjalistyczna protezowania, rekonstrukcji i leczenia zespołu stresu pourazowego.

Rolls-Royce Silver Shadow został wyprodukowany w 1974 r. Pokryty jest srebrnym lakierem. W środku zdobi go szaro-błękitna skóra i drewno, a o mocy decyduje 6,75-litrowy silnik V8. Nie wiadomo, kto był jego pierwszym właścicielem. Freddie Mercury nabył go w 1979 r. Rolls-Royce pełnił funkcję jego limuzyny, aż do śmierci muzyka w 1991 r.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka