Poznaliśmy stanowisko KE ws. niezgodnych z unijnymi zasadami stawek VAT w Polsce.  CC0
Poznaliśmy stanowisko KE ws. niezgodnych z unijnymi zasadami stawek VAT w Polsce. CC0

Unia sprzeciwia się zerowym stawkom VAT. Kolejny spór z Polską

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Przepisy unijne, które obecnie obowiązują, nie pozwalają na wyzerowanie stawki VAT na gaz naturalny, nawozy, czy paliwa silnikowe i to nawet na okres tymczasowy - twierdzi Komisja Europejska. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki mówił, że tarcza antyinflacyjna w Polsce z tego powodu zostanie zmodyfikowana.

Zerowe stawki VAT kolejną osią sporu Polski z Brukselą

- Komisja Europejska nie ustępuje w sprawie niezgodnych z unijnymi zasadami stawek VAT na paliwa, gaz i nawozy w Polsce. Komisarz Paolo Gentiloni wysłał w tej sprawie listy do Warszawy we wrześniu i w październiku - mówi mi jeden z urzędników w KE" – pisze na Twitterze korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

KE przypomina, że komisarz Gentiloni w kwietniu przedstawił wytyczne w sprawie nowych zasad podatkowych w dziedzinie energii w liście do wszystkich ministrów finansów. Wyjaśnił w nim, że kraje członkowskie mogą obniżać stawki VAT do zera na dobra podstawowe, takie jak żywność. Przepisy obecnie obowiązujące nie pozwalają jednak na wyzerowanie VAT-u na gaz naturalny, nawozy, czy paliwa silnikowe, nawet na okres tymczasowy - twierdzą przedstawiciele UE. 

Urzędnik Komisji Europejskiej tłumaczy również, że kryzys energetyczny spowodowany rosyjską agresją w Ukrainie i wzrost inflacji z tym związany jest odczuwany przez wszystkie unijne kraje. Komisja Europejska od roku próbuje rozwiązać ten problem, a kraje członkowskie podjęły szereg środków, by ograniczyć jego wpływ na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, zwłaszcza te najuboższe.

Wspólna, skoordynowana odpowiedź, to najlepsze zabezpieczenie dla wspólnego rynku, która pozwala unikać różnic gospodarczych między krajami. Komisja Europejska zawsze podejmuje swoje inicjatywy biorąc pod uwagę te zasadę - wyjaśnia urzędnik KE. 

Morawiecki o tarczy antyinflacyjnej: zostaje, tylko w zmienionej formie

W poniedziałek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki na pytanie, czy już zapadła decyzja o rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych, odpowiedział, że z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy, a jedynie przyjmie ona nową formę ze względu na brak zgody na nią ze strony KE.

 - Przeciwnie, ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT - powiedział szef rządu. - Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (...) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać - dodał.

Jak wyjaśnił, będzie to możliwe przez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, żeby one były buforem powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu. Premier dodał, że Polska nie chce kolejnego konfliktu w Komisją Europejską.

- Tak długo, jak się da, i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność. To przecież w dużo mniejszym stopniu zakłóca konkurencyjność na jednolitym runku, a przede wszystkim przekłada się na odrobinę niższe ceny dla polskich rodzin - zaznaczył Morawiecki. - Będziemy zabiegać o to, aby przynajmniej te obniżki VAT zostały utrzymane, a wszystkie pozostałe będziemy amortyzować innym mechanizmem - dodał. - Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie - podkreślił szef rządu.

Tarcza antyinflacyjna w Polsce 

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

MP

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka