Najlepsza szkoła z Torunia w Championerach. Która to będzie?
Najlepsza szkoła z Torunia w Championerach. Która to będzie?

Championerzy jadą do Torunia

Redakcja Redakcja Championerzy Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Po turniejach eliminacyjnych w Ostrołęce i Legnicy rywalizacja quizu sportowo-wiedzowego Championerzy przenosi się do Torunia, gdzie zmierzą się przedstawiciele 4 szkół podstawowych z 3 miast: Torunia, Bydgoszczy oraz Aleksandrowa Kujawskiego. A kibicować im będą – jak zawsze – wybitni sportowcy.

Gospodarzem turnieju eliminacyjnego będzie SP Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Toruniu, a stawkę szkół uzupełnią przedstawiciele: Publicznej SP Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim, SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy oraz SP nr 23 w Toruniu.

Młodych championów wspierać będą wybitni mistrzowie sportowi: Adam „terminator” Korol, 4-krotny mistrz świata w wioślarstwie, mistrz olimpijski z Pekinu oraz  Sebastian Chmara – dziesięcioboista, popularny lekkoatleta i komentator sportowy. Jak zawsze obecni będą również: 400-metrowiec Marek Plawgo oraz siatkarz – Witold Roman. 

Zobacz: Były wybitny siatkarz broni Lewandowskiego. I wbija szpilę meksykańskiemu bramkarzowi

Rywalizacja w Toruniu

Najlepsza szkoła z Torunia, zarówno w rywalizacji sportowej, jak i quizie wiedzowym, zostanie wyłoniona w najbliższy piątek, 25 listopada. 

– My już nie możemy się doczekać, jak potoczy się rywalizacja w Toruniu i która szkoła awansuje do wielkiego finału w Warszawie – powiedział Witold Roman, prezes fundacji Druga Droga Mistrza, organizatora Championerów – Pomimo że to jest już nasz trzeci turniej, to emocje wcale nie opadają, a wręcz przeciwnie: jesteśmy pod wielkim wrażeniem dużej wiedzy o sporcie i całkiem niezłej sprawności uczestników. Widać, że młodzież uwielbia rywalizację i każdej ze szkół bardzo należy, by powalczyć w wielkim finale. Trzymamy kciuki i do zobaczenia w Toruniu – dodał nasz wybitny siatkarz.

Witold Roman u Sławomira Jastrzębowskiego: 


„Championerzy” to rywalizacja dedykowana uczniom szkół podstawowych. Każda szkoła może wystawić reprezentację składającą się z 10 osób: 5 osób w zespole sportowym i 5 osób w zespole wiedzowym. Zawody będą przeprowadzone 2-etapowo. W pierwszym etapie reprezentanci poszczególnych szkół będą rywalizować w zawodach sportowych, w drugim w quizie wiedzowym. 

Czytaj: Championerzy z Legnicy wyłonieni

Jak zostać championem?

W części sportowej, zespoły liczące po 5 osób muszą wykonać 5 zadań: 

  • rzut wolny do kosza na czas (ćwiczenie z puli gier zespołowych),
  • bieg po kopercie na czas (ćwiczenie szybkościowo- koordynacyjne),
  • przechodzenie przez szarfę (ćwiczenie gimnastyczno-sprawnościowe),
  • skok w dal z miejsca (ćwiczenie koordynacyjno-siłowe),
  • odbijanie na rakietce piłki do tenisa stołowego (ćwiczenie koordynacyjno-sprawnościowe).

Sprawność fizyczna to jednak nie wszystko, co trzeba, żeby zdobyć tytuł dla szkoły. Etap wiedzowy stanowił dotąd spore wyzwanie dla młodych zawodników. W tej części zostanie przeprowadzonych 5 rund pytań zadawanych dla każdego zespołu. Zespół może wybrać stopień trudności pytania, mając do wyboru pytanie za 1,2 lub 3 punkty.

Czasu na odpowiedź jest niewiele, bo jedynie 30 sekund. Za prawidłową odpowiedź przyznawana jest zadeklarowana przez drużynę liczba punktów, odpowiedź nieprawidłowa powoduje brak punktów. Istnieje jednorazowa możliwość skorzystania z podpowiedzi nauczyciela WF-u w całym cyklu 5 pytań. To drużyny decydują, w którym momencie i czy w ogóle będą korzystać z pomocy nauczyciela. Zespoły reprezentujące szkoły odpowiadają w kolejności odwrotnej do zajętego miejsca po części sportowej.

Integracja ideą konkursu Championerzy

Uczestnicy walczą o cenne nagrody dla siebie, ale także dla swoich szkół. Partner akcji – firma KGHM, ufundowała dla 3 najlepszych szkół czeki w wysokości:

  • 5000 zł – za I miejsce,
  • 3000 zł – za II miejsce, 
  • 2000 zł – za III miejsce.

Kto zostanie Championem I edycji konkursu?

– To, co przyświeca idei fundacji Druga Droga Mistrza to integracja dzieciaków i zachęcanie ich do aktywności. Pamiętam, jak w szkole zawsze były dwie grupy – tych, co to najchętniej udzielali się na wf-ie i tych, którzy woleli błyszczeć wiedzą. Tym projektem chcieliśmy pokazać, że można łączyć i obie te dziedziny się ze sobą przenikają. Dziękujemy naszym partnerom: Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz firmie KGHM, bez których realizacja Championerów nie byłaby możliwa. Mamy nadzieję, że młodzież będzie się dobrze bawić, w końcu to oni są przyszłymi mistrzami – powiedział prezes fundacji Druga Droga Mistrza – siatkarz Witold Roman. 

Organizatorem Championerów jest fundacja Druga Droga Mistrza, a projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Salon24 jest patronem medialnym wydarzenia.

Championem może być każdy z Was!


Komentarze

Inne tematy w dziale Sport