Konstanty Radziwiłł odwołał Monikę Strzępek. Źródło: commons.wikimedia.org, Facebook/Monika Strzępek
Konstanty Radziwiłł odwołał Monikę Strzępek. Źródło: commons.wikimedia.org, Facebook/Monika Strzępek

Odwołana Strzępka. To ona umieściła rzeźbę złotej waginy w Teatrze Dramatycznym

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Na początku roku Monika Strzępka została wybrana na dyrektorkę Teatru Dramatycznego w Warszawie. Teraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł odwołał Strzępkę z pełnienia tej funkcji, powołując się na działalność stojącą "w sprzeczności z linią programową" placówki.

Trzaskowski wybrał Strzępek na dyrektorkę Teatru Dramatycznego 

Monika Strzępka dyrektorką Teatru Dramatycznego została w styczniu br. Wybrana została w drodze konkursu, w którym rywalizowała z Michałem Zadarą i ówczesnym dyrektorem teatru Tadeuszem Słobodziankiem. Strzępka objęła funkcję 1 września 2022 roku.

"Bezwzględna większość członków i członkiń komisji uznała, że kandydatura Moniki Strzępki spełnia przyjęte przez komisję kryteria oceny kandydata dotyczące wartości przedstawionego autorskiego programu realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy" – czytaliśmy wówczas w uzasadnieniu wyboru Strzępki na dyrektorkę Teatru Dramatycznego. 

Strzępka odwołana po niespełna trzech miesiącach 

W czwartek, 24 listopada, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł - w trybie rozstrzygnięcia nadzorczego - unieważnił zarządzenie prezydenta stolicy o powołaniu Moniki Strzępki na stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego - poinformowała zastępczyni Rafała Trzaskowskiego, pełnomocniczka ds. kobiet, Aldona Machnowska-Góra.

Jak ustalił z kolei portal gazeta.pl, powodem decyzji wojewody o unieważnieniu powołania Strzępki na stanowisko jest m.in. umieszczenie rzeźby złotej waginy we foyer Teatru Dramatycznego i prezentowanie przez nią "radykalnego feminizmu".

Przypomnijmy, że pomnik waginy został wniesiony do teatru w kolorowym orszaku. Miał tam zostać na stałe. Całe wydarzenie wojewoda uznał za "poniżające dla kobiet".

– Chcemy Teatr Dramatyczny uczynić miejscem, w którym dba się zarówno o procesy twórcze, jak i o relacje w pracy, o prawa pracownicze – mówiła Strzępka. 

Monika Strzępka wyreżyserowała spektakl o Kaczyńskim 

Monika Strzępka to ceniona reżyserka teatralna o wyraźnie lewicowym światopoglądzie. Debiutowała w 2004 r. "Polaroidami" Marka Ravenhilla na Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie. Kolejne realizacje powstały w Bydgoszczy, Jeleniej Górze i Gdańsku. Od 2007 r. pracuje ona w duecie z dramatopisarzem Pawłem Demirskim.

To właśnie w duecie z Demirskim, Strzępka w 2017 roku wyreżyserowała spektakl inspirowany osobą prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Akcja toczyła się podczas wyborów parlamentarnych w 2019 r. 

MP

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj72 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura