Nowy program ochrony zabytków z dofinansowaniem dla samorządów. Fot. Pixabay/Wawel
Nowy program ochrony zabytków z dofinansowaniem dla samorządów. Fot. Pixabay/Wawel

Miliardy złotych na odbudowę zabytków w Polsce. Rusza nowy program

Redakcja Redakcja Zabytki Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Gminy, powiaty i województwa z całego kraju mogą składać wnioski o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Operatorem, do którego wysyła się wnioski, jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Nabór potrwa do 31 stycznia 2023 roku, a do dyspozycji będą 3 mld złotych.

Walorem nowego programu jest niewątpliwie fakt, że jednostka samorządu terytorialnego na inwestycję poniesie maksymalnie tylko 2 proc. wkładu własnego. Z kolei 98 proc. kosztów pochodzić ma od Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zdaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, również w niespokojnych czasach należy zadbać o kulturę. - Zabytki mówią o naszej tożsamości, mają duże znaczenie ekonomiczne, ale, co najważniejsze, zabytki i kultura wpływają na nasze myślenie, kształtują nasz system wartości. Poprzez obcowanie z nimi stajemy się jako społeczeństwo bardziej dojrzali - przekonywał. 

Czytaj: Papież wypowiedział się o rosyjskiej inwazji. Celowo nie wymienia nazwiska Putina

Dwa obszary inwestycji

Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie w dwóch obszarach inwestycyjnych. Po pierwsze: chodzi o pokrycie kosztów na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840) lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. BGK przypomina, iż wnioskodawca lub podległa mu jednostka organizacyjna musi być właścicielem obiektu lub posiadać prawo do użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Po drugie, środki są udzielanie przez wnioskodawcę dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Prace muszą jednak dotyczyć zabytku wpisanego do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującego się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. 

Sprawdź: Awantura na mundialu. Obrażony bramkarz spakował swoje rzeczy i opuścił reprezentację

Miliardy do wydania na ochronę zabytków 

Samorządy mogą złożyć do 10 wniosków na dofinansowanie z programu. Zakres udzielanych środków wyniesie do 150 tys. złotych, do 500 tys. zł i do 3,5 mln złotych. Nabór potrwa do końca stycznia 2023 r., a wnioski składane po rejestracji w Aplikacji Polski Ład. 

Nie przegap: Pogotowie strajkowe w Kauflandzie. Związkowcy twierdzą, że firma dyskryminuje matki

 


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura