Eva Kaili została zatrzymana pod zarzutem korupcji.
Eva Kaili została zatrzymana pod zarzutem korupcji.

Kim jest Eva Kaili? Od zawrotnej kariery do spektakularnej klęski

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Niedawne zatrzymanie greckiej polityk wstrząsnęło europejską polityką. Eva Kaili była uważana za utalentowaną przedstawicielkę młodszego pokolenia w strukturach unijnych. Potężna afera korupcyjna z jej udziałem doprowadza do przeszukań w siedzibie europarlamentu.

Eva Kaili ukończyła studia inżynierskie na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Od razu osiągnęła w Grecji sukces - w 2004 roku w wyborach parlamentarnych uzyskała mandat dla socjalistów - wówczas jako jedna z najmłodszych osób w historii Grecji. Na skutek decyzji politycznego mentora Kaili, Giorgosa Papandreou, nie dostała się do parlamentu. Lider socjalistów wybrał okręg z Salonik dla siebie, pozostawiając wschodzącą gwiazdę greckiej polityki bez wielkiego świata polityki. 

Zobacz: 

Młoda socjalistka pięła się po szczeblach kariery

Następnie w latach 2004-2007 robiła karierę jako dziennikarka w stacji Mega Channel i to jeszcze przed zakończeniem studiów. Chwalono Greczynkę za niezłą widownię, jednak cały czas przeżywała to, że Papandreou wybrał listę z Salonik, przez co zabrał jej sukces. Kaili dopięła swego i w 2007 roku odniosła sukces w krajowej polityce. Od razu wprawiła wielu socjalistów w złość, stając po stronie resortu finansów, gdy Grecja zadłużała się coraz bardziej. Jeden z jej partyjnych kolegów, sekretarz generalny PASOK, Sokrates Xinidis nazwał Kaili "dziwką". Nie wyciągnięto jakichkolwiek konsekwencji na forum partyjnym z powodu agresji słownej, a Xindis niedługo potem odszedł z polityki. 

W 2014 roku Greczynka wybrała karierę w europarlamencie. Dostała się do PE z listy PASOK. Kalili została przewodniczącą grupy parlamentarnej ds. przyszłości nauki i technologii. W styczniu 2022 roku wybrano ją na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Po zaledwie 11 miesiącach została aresztowana pod zarzutem korupcji, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.  

Czytaj: Opozycja wściekła na Macierewicza. Jej liderzy stawiają żądanie

Katar skorumpował Kaili

W piątek belgijska prokuratura informowała że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji związanej z niewymienionym z nazwy państwem Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego. Media podawały, że tym państwem jest Katar.

Wśród aresztowanych jest ojciec Kaili, jak również partner i asystent parlamentarny. Zatrzymano ponadto Lucę Visentiniego, niedawno wybranego sekretarza generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, a także Pier Antonio Panzeriego, byłego posła do PE, który był przewodniczącym parlamentarnej podkomisji ds. praw człowieka.

Dom 59-letniego europosła Marca Tarabelli (Socjaliści i Demokraci) został również przeszukany w sobotę wieczorem przez śledczych z Centralnego Urzędu ds. Zwalczania Korupcji - podały "Le Soir" i "Knack". Tarabella, którego chroni immunitet parlamentarny, nie został jednak aresztowany. W sobotę szefowa PE Roberta Metsola zawiesiła wszystkie uprawnienia Kaili.

"L'Echo" podaje, że gotówka przejęta w torbach znalezionych w domu Kaili nie została jeszcze policzona. Według informacji gazety,kwota jest sześciocyfrowa. W piątek rano w domu innego podejrzanego znaleziono 600 tys. euro w gotówce. W poniedziałek po południu budynek europarlamentu został przeszukany przez sędziego śledczego Michela Claise'a w towarzystwie zespołu śledczych z federalnej policji. 

Będzie film o Urbanie w TVP. Sam tytuł dokumentu wiele mówi


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka