Irańska aktorka Taraneh Alidoosti została aresztowana. (fot. Twitter)
Irańska aktorka Taraneh Alidoosti została aresztowana. (fot. Twitter)

Aktorka skrytykowała władze. Trafiła do więzienia, jej konto zniknęło z Instagrama

Redakcja Redakcja Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Irańskie władze aresztowały jedną z najpopularniejszych aktorek tego kraju, po tym jak wyraziła solidarność z antyrządowymi demonstrantami. Wcześniej zamieściła na swoim Instagramie zdjęcie, na którym nie miała na sobie hidżabu i trzymała kartkę z napisem "kobiety, życie, wolność" - hasłem, które stało się symbolem walki z obecnym irańskim reżimem.

Taraneh Alidoosti aresztowana

Taraneh Alidoosti została zatrzymana pod zarzutem "rozpowszechniania nieprawdy" na temat ruchu protestacyjnego, który ogarnął kraj – podały media państwowe. W zeszłym tygodniu aktorka za pośrednictwem Instagrama potępiła egzekucję zaangażowanego w protesty mężczyzny.

Alidoosti jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych irańskich aktorek swojego pokolenia, a jej aresztowanie jest sygnałem, że państwo chce rozprawić się z celebrytami, artystami i osobistościami sportowymi, które wykorzystały swoją platformę społecznościową do rzucenia wyzwania reżimowi.

Aktorka zwraca się do organizacji międzynarodowych

38-latka w swoim wpisie wzięła na celownik niektóre organizacje międzynarodowe za to, że nie wypowiedziały się przeciwko egzekucji Mohsena Shekari.

Mężczyzna został powieszony przez władze po tym, jak oskarżono go o udział w zamieszkach, blokadę głównej ulicę w Teheranie i zranienie maczetą członka sił paramilitarnych.

— Nazywał się Mohsen Shekari. Każda organizacja międzynarodowa, która przygląda się temu rozlewowi krwi i nie podejmuje działań, jest hańbą dla ludzkości — napisała aktorka.

Według postu na Telegramie państwowej agencji informacyjnej IRNA, Taraneh Alidoosti została aresztowana przez policję za niedostarczenie "żadnych dokumentów zgodnych z jej twierdzeniami". Niedawno jej konto na Instagramie, które ma ponad osiem milionów obserwatorów zostało zawieszone.

Alidoosti krytykuje irańskie władze

Alidoosti jest jedną z najbardziej utytułowanych irańskich aktorek. Wystąpiła w filmie "Klient", który w 2016 roku zdobył Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego.

Od wybuchu ruchu protestacyjnego krytykuje irański rząd, zwracając uwagę na niepokojów, wywołany m. in. przez śmierć Mahsy Amini w areszcie policyjnym we wrześniu.

W listopadzie zwróciła na siebie uwagę po opublikowaniu na Instagramie zdjęcia bez chusty na głowie. W ten sposób kobieta zasygnalizowała swoją solidarność z demonstracjami. To zdjęcie polubiło ponad 1 mln osób.

Protesty w Iranie

Ruch protestacyjny stał się jednym z najpoważniejszych wyzwań dla irańskiego reżimu od czasu dojścia do władzy w czasie rewolucji w 1979 roku.

Władze dokonały już egzekucji dwóch mężczyzn po tym, jak zostali uznani za winnych "moharebeh" - w przybliżeniu tłumaczonego jako "wrogość wobec Boga". Zgodnie z irańskim prawem przestępstwo to definiuje się jako "stwarzanie zagrożenia publicznego" poprzez grożenie bronią życiu lub mieniu.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj38 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka