Wielka Brytania przekazała Ukrainie nowe, "bardzo precyzyjne" pociski Brimstone 2. (fot. Twitter)
Wielka Brytania przekazała Ukrainie nowe, "bardzo precyzyjne" pociski Brimstone 2. (fot. Twitter)

Wielka Brytania przekazała Ukrainie nową broń. To nie spodoba się Rosjanom

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Brytyjski resort obrony poinformował, że Wielka Brytania dostarczyła ukraińskiej armii "bardzo precyzyjne" pociski Brimstone 2, w ramach swojego pakietu pomocowego. — Pomoc ta odegrała decydującą rolę w powstrzymaniu natarcia Rosji — podkreślono.

Kolejne wsparcie od Wielkiej Brytanii

— Pomoc ta odegrała kluczową rolę w zatrzymaniu rosyjskich ataków — poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony na Twitterze. Do wpisu dołączono nagranie z załadunku pocisków do samolotu transportowego RAF.

Zasięg przekazanych pocisków Brimstone 2 to ponad 60 kilometrów. Jest on znacznie mniejszy, gdy rakieta wystrzelona zostaje z ziemi. Pocisk uderzyć może z dokładnością do 1-2 metrów, z prędkością 1,3 Macha. Jego wskaźnik trafień wynosi ponad 96 procent.


Wielka Brytania jest drugim po Stanach Zjednoczonych największym dawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Rishi Sunak chce sprawdzić postępy w wojnie

W sobotę stacja BBC podała, że premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poprosił o dokonanie "audytu" postępów w wojnie na Ukrainie i efektu brytyjskiego wkładu w nią. Wzbudziło to obawy, że szef brytyjskiego rządu może przyjąć bardziej zachowawcze podejście.

Źródło cytowane przez stację porównało to do badania wojny i tego, w jaki sposób brytyjskie dostawy broni są wykorzystywane poprzez "tabelki z Goldman Sachs". W ten sposób nawiązano do tego, że Sunak przed wejściem do polityki pracował w tym banku jako analityk.

— Chodzi o to, aby spojrzeć na to, co włożyliśmy, a co otrzymaliśmy — wyjaśniło źródło.

Niepokój wśród rządzących

Stacja podkreśla, że pomysł Sunaka zaniepokoił kręgi rządowe. Dowódcy sił zbrojnych podkreślają, że dostawy broni na Ukrainę zimą mogą być kluczowe dla wyniku wojny.

— Wojen się nie wygrywa poprzez tabelki. Wojny się wygrywa instynktem. Na początku było tak, że Boris (Johnson - przyp. red.) siedział i mówił: "po prostu idźmy w to". Więc Rishi musi odnaleźć swojego wewnętrznego Borisa w polityce zagranicznej, choć oczywiście tylko w niej – powiedziało źródło rządowe.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka