Przedsiębiorcy zapłacą znacznie wyższą składkę ZUS. (fot. PAP)
Przedsiębiorcy zapłacą znacznie wyższą składkę ZUS. (fot. PAP)

Fatalna wiadomość dla przedsiębiorców. Składki poszły w górę

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Od 2023 roku o 17 procent wzrastają składki ZUS dla przedsiębiorców. Tym samym przedsiębiorcy od tego roku co miesiąc będą musieli zapłacić ZUS-owi ponad 1400 zł. To największa podwyżka tych składek w historii. Wszystko przez wyższe, prognozowane przeciętne wynagrodzenie w Polsce.

Według wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego, podstawowe składki na ubezpieczenia społeczne wyniosą w 2023 roku 1418,48 zł i będą o 207,20 zł miesięcznie wyższe od poprzednich stawek.

Jak prezentują się składki ZUS w 2023 roku?

Wartość składek w 2023 roku prezentuje się następująco. Za składkę emerytalną przedsiębiorcy zapłacą miesięcznie 812,23 zł. Składka rentowa wyniesie 332,88 zł, wypadkowa – 69,49 zł, składka na Fundusz Pracy/Solidarnościowy – 101,94 zł, składka chorobowa – 101,94 zł.

Dodatkowo doliczyć należy jeszcze obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kozłowski wyjaśnił, że w wyniku zmian wprowadzonych w ramach Polskiego ładu, jest ona wyliczana w sposób indywidualny dla każdego przedsiębiorcy, który rozlicza się podatkowo według skali lub podatku liniowego.

Największy wzrost od 20 lat

W sprawie wysokości składek, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich podkreślił, że "niewątpliwie mamy do czynienia z największym od ponad 20 lat wzrostem poziomu składek na ubezpieczenia społeczne płaconych przez przedsiębiorców".

— Jest to wzrost o ponad 17 procent. Na przestrzeni ostatnich 5 lat średni wzrost składek w ujęciu rocznym wynosił 6,8 procent. Już ubiegłoroczny wzrost (o 12,6 procent) był rekordowy, a teraz mamy do czynienia z jeszcze większą podwyżką, która po raz pierwszy w ujęciu kwotowym przekracza 200 złotych miesięcznie — wyjaśnił Łukasz Kozłowski.

Kogo dotyczą te zmiany?

Zmiany wysokości składek ZUS tyczą się osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą oraz są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, tym samym nie posiadając innego tytułu ubezpieczeniowego, m. in. umowy o pracę. Wzrost składki ZUS jest związany z prognozą przeciętnego wynagrodzenia, zapisanego w ustawie budżetowej. Ma to być 6 935 zł brutto w 2023 roku. W poprzednim kwota ta wynosiła 5 922 zł.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka