Prezes NBP Adam Glapiński.
Prezes NBP Adam Glapiński.

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych po pierwszym posiedzeniu w nowym roku. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, pozostała na niezmienionym poziomie 6,75 proc.

Kredytobiorcy odetchną 

Stopy procentowe będą nadal kształtowały się na poziomie: stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa - 7,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa - 6,25 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli - 6,80 proc. w skali rocznej, stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc. w skali rocznej. Oznacza to, że nie wzrosną kredyty.  

"W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo" - brzmi komunikat Rady Polityki Pieniężnej. 

"Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - wskazano. 

  

- Naszym zdaniem RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych i de facto (bo oficjalnie tego nie ogłoszono) weszła w tryb "wait and see", więc będzie teraz czekać na efekty podwyżek, których dokonywała przez prawie cały ubiegły rok - komentował dla PAP analityk Banku Pekao Kamil Łuczkowski. 

Zobacz: Rosjanie poszukują ocalałych w Makiejewce. Kolejny cel wyrzutni HIMARS

"Poczekajmy do marca" 

- Stopy NBP bez zmian: 6,75%. Nastawimy budzik na posiedzenie marcowe. Tam mogą być niespodzianki - twierdzą analitycy mBanku. 

 

Czytaj: PKP Intercity podnosi ceny biletów. Powodem rosnące ceny energii


GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj62 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka