W dniu rozpoczęcia zimowych wyprzedaży rozpoczął się wielki protest sprzedawców

Pracownicy firmy Inditex protestują, domagając się podwyżek oraz "godnych warunków pracy". (fot. Flickr)
Pracownicy firmy Inditex protestują, domagając się podwyżek oraz "godnych warunków pracy". (fot. Flickr)
W sobotę pracownicy firmy Inditex (będącej właścicielem marek odzieżowych, takich jak Zara, Bershka, czy Pull & Bear) demonstrowali w Madrycie, domagając się podwyższenia wynagrodzeń oraz "godnych warunków pracy". Stało się to dokładnie w dniu, w którym oficjalnie ruszyły zimowe wyprzedaże.

Inditex to marki: Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home

Na madryckiej ulicy Preciados, kilkaset osób z Generalnej Konfederacji Pracy (CGT) zebrało się, by protestować w ramach zwołanego w całej Hiszpanii strajku sprzedawców, który został ogłoszony w całej Hiszpanii, ale największe skutki miał w regionie Madrytu.

Sobotnie demonstracje są następstwem porozumienia osiągniętego 23 grudnia w Galicji, kiedy to po kilku dniach protestów pracownicy ponad 1500 sklepów tamtejszych sklepów wywalczyli miesięczny wzrost premii płacowych w wysokości 322 euro w pierwszym roku, 362 euro w drugim roku i 382 euro w kolejnych latach.

Sekretarz CGT w Zarze i Lefties, Anibal Maestro wyjaśnił, że pracownicy Inditexu zdecydowali się na "krok w stronę prekariatu".

— Zyski są dzielone między radę akcjonariuszy i zarząd, a my domagamy się wzrostu płac, aby zdali sobie sprawę, że to my, pracownicy, jesteśmy siłą napędową — powiedział.

Pracownicy Inditexu protestują

Komisje Robotnicze (CCOO) i Powszechny Związek Robotników (UGT) ogłosiły w tym tygodniu, że 25 stycznia rozpoczną negocjacje z Inditexem, które opiewać będą kwestii wynagrodzeń, aby zrekompensować wpływ inflacji we wszystkich spółkach grupy i na wszystkich terytoriach.

CCOO przypomina, że w ostatnich tygodniach, w koordynacji z UGT, poproszono Inditex o sformalizowania tabel stanu w celu zajęcia się globalnymi aspektami w zakresie polityki płacowej we wszystkich spółkach grupy, mając na uwadze zarówno sytuację i układy zbiorowe w prowincjach, jak i wpływ inflacji na siłę nabywczą pracowników, a także zobowiązanie do przeglądu i poprawy systemu komisji do spraw personelu sklepowego.

Zimowe wyprzedaże

W najbliższą sobotę marki Inditexu (Zara, Stradivarius, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Lefties i Oysho) oficjalnie rozpoczną zimowe wyprzedaże, choć na zakupy online zostały one przyspieszone wczoraj, w piątek, w dniu Trzech Króli.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo