Sklep Biedronka. Źródło: commons.wikimedia.org
Sklep Biedronka. Źródło: commons.wikimedia.org

Klienci Biedronki w niebezpieczeństwie. Należy uważać na jeden rodzaj wiadomości

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Oszuści znaleźli kolejną firmę, pod którą się podszywają. Po Netfliksie przyszedł czas na Biedronkę. Do Polaków zaczął trafiać SMS-owy spam, który na celu ma wykraść wrażliwe dane klientów.

Oszuści uciekają się do wszelkich możliwych sposobów, by wyciągnąć od nas dane i pieniądze. Jakiś czas temu popularnym sposobem wśród oszustów było wysyłanie SMS-ów o kwarantannie oraz w imieniu platformy Netflix. Teraz oszuści znaleźli kolejnego giganta. Chodzi o sieć dyskontów Biedronka.

Uwaga na SMS-y od Biedronki 

Jak podaje portal Telepolis, oszuści korzystają ze sfałszowanego identyfikatora, co pozwala widnieć na ekranie smartfonu jako Biedronka, napastnicy rozsyłają SMS-y informujące o zdobyciu nagrody w postaci 150 zł na karcie Moja Biedronka. Takie wiadmości mogą zawierać prawdziwe imię odbiorcy.

W celu odebrania nagrody należy kliknąć w link i potwierdzić swoją tożsamość. Następnie, w celu potwierdzenia danych trzeba zrobić przelew na kwotę 1 zł. Oczywiście w rzeczywistości mowa tu o fałszywej stronie w sieci, dzięki której złodzieje zdobywają dane logowania do naszego konta, a stąd już bardzo krótka droga to kradzieży naszych pieniędzy.

Klienci Biedronki w niebezpieczeństwie. Jak się chronić? 

Przed tego typu oszustwami ostrzega zespół CERT Polska, który działa w strukturach NASK.

Do zespołu CSIRT NASK można również przekazywać każdą podejrzaną wiadomość ze swojego telefonu. Wystarczy jedynie treść otrzymanego SMS-a wysłać na numer 799-448-084. Zostanie on sprawdzony przez analityków CERT Polska, którzy zdecydują, o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie