Posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w Sejmie. (fot. PAP)
Posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w Sejmie. (fot. PAP)

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Posłowie zdecydowali o istotnej poprawce

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka podjęto decyzję w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Sejmowa komisja zarekomendowała nowelizację ustawy o SN

W nocy ze środy na czwartek, około godz. 1:30, komisja sejmowa ds. sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej przyjęto szereg poprawek redakcyjnych Biura Legislacyjnego oraz jedną poprawkę zgłoszoną przez PiS. Propozycje zgłoszone przez opozycyjne ugrupowania, które w zamyśle przekazywały sprawy dyscyplinarne Izbie Karnej SN nie zdobyły większości głosów.

Jak podało Polskie Radio 24, projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym został pozytywnie zaopiniowany przez 10 posłów. 5 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.

Pierwsze czytanie projektu

Podczas środowego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian ustawy o SN. Posłowie zdecydowali o skierowaniu propozycji do prac w komisji sejmowej. W głosowaniu 33 deputowanych opowiedziało się za odrzuceniem dalszych prac nad projektem. Było to 22 członków klubu PiS (w tym większość polityków z Solidarnej Polski) oraz 11 posłów koła Konfederacji. Z kolei 414 parlamentarzystów sprzeciwiło się odrzuceniu projektu.

Poprawka posłów PiS

Przed rozpoczęciem prac w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zgłosiła poprawkę dotyczącą wznowienia postępowań, które zostały prawomocnie zakończone przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

— Proponowana zmiana zapewni konsekwentne przeniesienie ogółu spraw (...) w zakres kognicji Naczelnego Sądu Administracyjnego — wyjaśniono się w uzasadnieniu, pod którym podpisał się między innymi poseł Kazimierz Smoliński.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Propozycja zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada przekazywanie spraw dyscyplinarnych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także rozszerzenie zakresu tzw. testu niezależności sędziego.

— Proponowany projekt ustawy został skonsultowany z Komisją Europejską — podkreślił w środę w Sejmie minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Drugie czytanie projektu rozpocznie się w czwartek o godz. 17:00.

— Liczę na odpowiedzialność całej klasy politycznej. Wybór jest bardzo prosty. Mamy projekt, który może nas przybliżyć do złożenia wniosku o płatność środków z KPO, albo projekt odrzucamy, co nas od tych środków oddala — zaznaczył minister ds. europejskich, Szymon Szynkowski vel Sęk.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka