Jeszcze rok temu firma FTX była wyceniana na 32 miliardy dolarów. fot. QuoteInspector.com
Jeszcze rok temu firma FTX była wyceniana na 32 miliardy dolarów. fot. QuoteInspector.com

Upadek giganta kryptowalut. Udało się odzyskać 5 miliardów dolarów, ale to nie wszystko

Redakcja Redakcja Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Giełda kryptowalut FTX odzyskała ponad 5 miliardów dolarów płynnych aktywów, ale zakres strat klientów w związku z upadkiem firmy założonej przez Sama Bankmana-Frieda jest nadal nieznany.

Upadek FTX - jednej z największych giełd kryptowalut

Jeszcze rok temu firma FTX była wyceniana na 32 miliardy dolarów. W listopadzie firma złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem, a amerykańscy prokuratorzy oskarżyli Sama Bankmana-Frieda o zaaranżowanie "epickiego" oszustwa, które mogło kosztować miliardy dolarów inwestorów, klientów i kredytodawców.

"Zlokalizowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów gotówki, płynnej kryptowaluty i płynnych papierów inwestycyjnych" - powiedział Andy Dietderich, adwokat FTX  na początku środowego przesłuchania przed sądem upadłościowym w amerykańskim stanie Delawere.

Wciąż nie wiadomo ile brakuje pieniędzy klientów FTX

Dietderich powiedział również, że firma planuje sprzedać niestrategiczne inwestycje, które miały wartość księgową w wysokości 4,6 miliarda dolarów.

Nadal jednak nie wiadomo, ile tak naprawdę wynosi dług FTX wobec klientów. Amerykańska komisja handlu oszacowała brakujące fundusze klientów na ponad 8 miliardów dolarów.

Dietderich powiedział, że odzyskane 5 miliardów dolarów nie obejmuje aktywów zajętych przez Komisję Papierów Wartościowych na Bahamach, gdzie firma miała siedzibę i gdzie jej twórca Sam Bankman-Fried mieszkał. 

FTX traci swoje kontrakty. Wyciekły nazwiska kilku inwestorów

Oprócz sprzedaży spółek zależnych, prawnik firmy powiedział, że FTX zakończy swoją 19-letnią umowę sponsorską o wartości 135 milionów dolarów z NBA's Miami Heat i 7-letnią umowę o wartości 89 milionów dolarów z grą wideo League of Legends.

Co ciekawe, w sprawie ujawniono niektórych z inwestorów FTX . Należą do nich gwiazda futbolu amerykańskiego Tom Brady, była żona Brady'ego supermodelka Gisele Bündchen i właściciel New England Patriots Robert Kraft.

SW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka