Ustawa wiatrakowa będzie procedowana w komisji sejmowej. Fot. Pixabay
Ustawa wiatrakowa będzie procedowana w komisji sejmowej. Fot. Pixabay

Jeszcze jeden kamień milowy ws. wypłaty z KPO. PiS o nim wie

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
Odblokowanie ustawy wiatrakowej to drugi, newralgiczny kamień milowy, bez którego nie będzie wypłaty pierwszej transzy z KPO - donosi RMF FM na podstawie rozmowy z wysokim urzędnikiem unijnym. PiS "odmroziło" projekt, który trafia do prac sejmowej komisji. Na proponowane przepisy nie zgadza się Solidarna Polska.

- Bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie możliwa pierwsza płatność - powiedział korespondentce RMF FM w Brukseli jeden z urzędników Unii Europejskiej. Wdrożenie projektu jest jednym z kamieni milowych, do których zobowiązał się rząd. Ustawa została przygotowana w połowie ubiegłego roku, ale trafiła do sejmowej "zamrażarki" na skutek braku poparcia koalicjanta PiS - Solidarnej Polski.  

„Odblokowanie środków z KPO sukcesem Morawieckiego. Ziobryści głównym problemem PiS”

Drugi kamień milowy

Dlaczego ustawy wiatrakowej nie podjęto na kończącym się posiedzeniu Sejmu? Bo "dwie kontrowersyjne ustawy wywołałyby zbyt wiele emocji" - zwrócił uwagę jeden z pracowników polskiej dyplomacji w RMF FM. Kwestia OZE została skierowana przez marszałek Elżbietę Witek do opracowania w sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej - pisze "Rzeczpospolita". 

Projekt ustawy wiatrakowej liberalizuje przepisy: wedle nich nowa elektrownia wiatrowa będzie zlokalizowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w odległości minimum 500 metrów od zabudowy. Nowelizacja nakłada ten obowiązek również na obecne inwestycje.  

Wałęsa ma dość PO. Ogłosił, kogo na pewno nie poprze w wyborach

Ustawa wiatrakowa - najważniejsze zmiany

"Gminy, w których już zostały zlokalizowane elektrownie wiatrowe, mogłyby lokować w jej otoczeniu budynki mieszkalne w pobliżu elektrowni wiatrowej pod warunkiem spełnienia minimalnej odległości 500 metrów lub większej, wynikającej z przyjętych stref ochronnych w MPZP" - stwierdzono w uzasadnieniu projektu rządowego. Urząd Dozoru Technicznego ma poza tym certyfikować co 5 lat i sprawdzać firmy oferujące naprawy serwisowe w elektrowniach wiatrakowych. 

- Liczymy na to, że na następnym posiedzeniu Sejmu będziemy te prace kontynuować, bo faktycznie jest to jeden, drugi właściwie istotny projekt w kontekście Krajowego Planu Odbudowy, jest autopoprawka rządu w tym zakresie. Liczę, że na następnym posiedzeniu Sejmu ten temat będzie zamknięty - komentował dziś Piotr Mueller, rzecznik rządu. 

Zaskakująca decyzja PiS. Partia wycofuje się ze zmiany w Kodeksie wyborczym

Kolejne posiedzenie Sejmu

Byłaby to druga, ważna sprawa dla odblokowania KPO. Jeśli i ten warunek zostanie spełniony, Komisja Europejska będzie miała dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku Polski o przyznanie środków z Brukseli. Najwcześniej pieniądze trafiłyby do Warszawy z początkiem lata. Następne posiedzenie Sejmu, na którym będzie procedowana prawdopodobnie ustawa wiatrakowa, odbędzie się 25-26 stycznia. 

Niemcy: służby nie będą patyczkować się z aktywistami. Zapowiadają wariant siłowy


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka