Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zezłościł wielu rodaków po tym, jak w Internecie pojawiło się nagranie, na którym widać jak jedzie on samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. (fot. Instagram, Twitter)
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zezłościł wielu rodaków po tym, jak w Internecie pojawiło się nagranie, na którym widać jak jedzie on samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. (fot. Instagram, Twitter)

Premier Wielkiej Brytanii popełnił ten sam błąd co Donald Tusk. Teraz przeprasza

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W czwartek rozgłos zyskało nagranie, w którym premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak jechał samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Teraz polityk przeprasza za swój błąd. W Polsce podobną wpadkę zaliczył w ub. roku Donald Tusk.

Premier Wielkiej Brytanii jechał bez pasów

W prawie minutowym klipie promującym kampanię "Levelling Up", premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak jedzie jako pasażer rządowego samochodu. Nie ma on jednak zapiętych pasów bezpieczeństwa, co zwróciło uwagę mediów. W trakcie jazdy pojazd mija również policję na motocyklach.

Jak poinformował w czwartek rzecznik premiera, Sunak "odpiął pasy bezpieczeństwa, by nakręcić krótki klip" i "w pełni akceptuje, że był to błąd i przeprasza". Wideo zostało umieszczone w jego relacji na Instagramie.

Kara za jazdę bez pasów w Wielkiej Brytanii

Według przepisów funkcjonujących w Wielkiej Brytanii, osoba jadąca bez pasów bezpieczeństwa może otrzymać mandat w wysokości 100 funtów (około 540 zł). Kara może wzrosnąć do 500 funtów (prawie 2700 zł), jeśli sprawa trafi do sądu – donosi BBC.

Strona rządowa przekonuje jednak, że istnieją zwolnienia z kary, na przykład w przypadku, w którym pojazd jest używany przez policję, straż pożarną i służby ratownicze. Ukarani nie zostaną także taksówkarze i osoby posiadające stosowne zwolnienie od lekarza.

Komentarze brytyjskich polityków

Po filmie Sunaka, który później udostępniano m. in. na Twitterze, kilku brytyjskich polityków wypowiedziało się na temat zachowania premiera.

— Rishi Sunak nie wie, jak zarządzać pasami bezpieczeństwa, swoją kartą debetową, serwisem kolejowym, gospodarką, tym krajem" — powiedziała BBC rzeczniczka Partii Pracy. — Ta lista rośnie każdego dnia — dodała.

— Wydaje się, że premier jest tak przyzwyczajony do latania w prywatnych odrzutowcach, że zapomniał o zapięciu pasów bezpieczeństwa w samochodzie — powiedziała zastępczyni lidera partii Liberalnych Demokratów Daisy Cooper.

Nagranie oburzyło wielu internautów z Wielkiej Brytanii, którzy apelują o ukaranie premiera grzywną.

— Mam nadzieję, że policja wyśle mu mandat za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Prawo obowiązuje wszystkich w tym kraju — pisze jeden z użytkowników.

— O co chodzi z łamaniem prawa przez premierów? — pytał inny.

Donald Tusk z podobną wpadką

Wcześniej, we wrześniu ubiegłego roku, podobną wpadkę zaliczył lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który nagrał filmik do wyborców opozycji, w którym – jadąc limuzyną – opowiadał o inflacji i kiepskiej kondycji złotego. W filmie tym, jak wytknęli mu natychmiast internauci, szef PO jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.


RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka