Google poinformował, że zamierza zredukować zatrudnienie w firmie o 6 procent. fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
Google poinformował, że zamierza zredukować zatrudnienie w firmie o 6 procent. fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Sektor technologii przechodzi olbrzymi kryzys. Google zwolni 12 tys. osób

Redakcja Redakcja Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Google poinformował, że zamierza zredukować zatrudnienie w firmie o 6 procent. To oznacza, że pracę w firmie straci 12 tys. osób. Warto zaznaczyć, że Google to kolejny technologiczny gigant, który ogłasza masowe zwolnienia. Wcześniej na taki krok zdecydowały się takie przedsiębiorstwa jak Amazon, Meta, Microsoft czy Twitter.

Google też cienko przędzie. Masowe zwolnienia obejmą 12 tys. osób

Wyjaśnienie tej sytuacji znalazło się w notce do pracowników, jaką napisał Sundar Pichai, dyrektor generalny Alphabet, która jest spółką-matką Google. Zgodnie z pismem, które przytacza Reuters i cytuje Pichaia, w ostatnich latach firma zbyt szybko zwiększała zatrudnienie i zaznacza, że działo się to "w innej rzeczywistości gospodarczej niż ta, z którą mamy do czynienia dzisiaj". Pichai oznajmił, że to on bierze całą odpowiedzialność za zwolnienia masowe. 

– Biorę pełną odpowiedzialność za decyzje, które doprowadziły nas tutaj – zaznaczył dyrektor generalny Alphabetu.

Google idzie w ślady Microsoftu

Godne odnotowania jest to, że zwolnienia w Google dzieją się zaledwie kilka dni po tym, jak jeden z największych rywali koncernu - Microsoft - oświadczył, że zwolni 10 tys. pracowników. Obie firmy konkurują ze sobą w zakresie wdrażania zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji. Jest niemal pewne, że dalsze inwestycje w rozwój tego sektora doprowadzą do kolejnych cięć w przyszłości.

Tak radykalne cięcia w zespole Alphabet są ciosem dla składów w całej grupie Google. Dotyczy to zarówno zespołów odpowiedzialnych za produkty, jak inżynieryjnych. Redukcja obejmie nie tylko rynek amerykański, ucierpią także zagraniczne oddziały firmy. Łącznie na świecie Google ma zredukować zatrudnienie o 12 tys. etatów.

Nie tylko Google. Te firmy także zwalniają na potęgę

Google to kolejny koncern gigant, który ogłosił masowe zwolnienia. Podobnie zachowały się takie molochy jak Amazon, Meta, Microsoft, Salesforce czy Twitter. Tylko w tych koncernach pracę straci ponad 50 tys. osób. Z kolei w ubiegłym roku - jak podaje branżowy serwis Layoffs.fyi - w całym sektorze przedsiębiorstw technologicznych usunięto blisko 155 tys. etatów.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie