Wołodymyr Zełenski i Joe Biden w Polsce. Źródło: PAP/EPA
Wołodymyr Zełenski i Joe Biden w Polsce. Źródło: PAP/EPA

"DGP": Biden z Zełenskim razem w Polsce. Prezydent Ukrainy przedstawi plan pokojowy

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że rozważany jest wariant spotkania Joe Bidena w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy ma przedstawić swój 10-punktowy plan pokojowy.

Biden i Zełenski w Polsce 

Jak wynika z informacji "DGP", niewykluczone, że wizycie Joe Bidena w Polsce pod koniec lutego będzie towarzyszył przyjazd Wołodymyra Zełenskiego.

"Brane są pod uwagę dwa miasta – Rzeszów i Warszawa. Obecność prezydenta Ukrainy będzie częścią szerszego planu dyplomatycznego, który Kijów zamierza zrealizować w rok od rozpoczęcia przez Rosję inwazji" – podaje gazeta.

"Ukraiński prezydent przedstawi plan pokojowy i wezwie do zorganizowania międzynarodowej konferencji poświęconej Ukrainie" – mówi dziennikowi źródło dyplomatyczne w Kijowie. Według informacji "DGP" Zełenski wróci również do tematu gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Wśród państw gwarantów miałyby znaleźć się obok USA również m.in. Kanada, Turcja, Wielka Brytania, Izrael, Niemcy i Polska.

Co zawiera plan pokojowy? 

Dziennik podaje, że plan ma zawierać 10 punktów i zakładać uznanie integralności terytorialnej Ukrainy w granicach sprzed aneksji Krymu w marcu 2014 r.

"Nowym elementem jest zanegowanie przez Ukraińców tzw. linii rozgraniczenia sprzed 24 lutego. Dodatkowo znajdą się w nim zapisy o bezpieczeństwie nuklearnym, odnoszące się do elektrowni w Zaporożu, i bezpieczeństwa żywnościowego. Poruszone mają zostać tematy wymiany więźniów i powrotu deportowanych do Rosji dzieci" – pisze gazeta.

"W planie Zełenskiego ma się również znaleźć kwestia powołania międzynarodowego trybunału do osądzenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Prezydent w ONZ będzie się również domagał nowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w ramach instytucji euroatlantyckich" – czytamy.

Źródło "DGP" podkreśla, że kwestia integralności terytorialnej nie będzie podlegała negocjacjom. "W marcu ub.r. Kijów dopuszczał moratorium na dyskusję o statusie Krymu na 99 lat" – zaznacza dziennik.

Wizyta Bidena potwierdza wyjątkowość stosunków polsko-amerykańskich 

W ocenie wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, już sam fakt złożenia wizyty w Polsce przez Joe Bidena to "ogromna nobilitacja i docenienie naszego wsparcia dla Ukrainy". "To pokazanie, że jesteśmy w tych sprawach najważniejszym sojusznikiem dla Stanów Zjednoczonych, ale również to pokazuje wszystkim, że Stany Zjednoczone tak właśnie nas traktują" - powiedział PAP Wawrzyk. Z kolei w relacjach bilateralnych - zdaniem wiceministra - to pokazanie, że w sprawie wsparcia dla Ukrainy nie ma w tej chwili bliższej współpracy, niż Polska-Stany Zjednoczone.

"Jeżeli do nas przyjeżdża amerykański prezydent, to znaczy, że naprawdę jest to wyjątkowe wydarzenie, które potwierdza wyjątkowość tych stosunków" - podkreślił Wawrzyk.

Zapewnił, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce ma kluczowe znaczenie dla pozycji Polski na świecie, szczególnie "w kontekście tego, co mówi się u nas, ale także, co mówią niektóre kraje na temat roli Polski w tym konflikcie". "Trudno o lepsze potwierdzenie tej wiodącej roli, niż wizyta amerykańskiego prezydenta w kraju, który obok USA jest największym wspierającym Ukrainę" - powiedział.

"Czy to się komuś podoba, czy nie, niezależnie od poglądów politycznych, to świadczy o wizerunku naszego kraju" - powiedział wiceminister. "Może się komuś nie podobać rząd w Polsce, ale to jednak potwierdza bardzo dobrą opinię na nasz temat" - dodał.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka