Dron Reaper MQ-9. Źródło: commons.wikimedia.org
Dron Reaper MQ-9. Źródło: commons.wikimedia.org

Drony za dolara dla ukraińskiej armii. Będą pełniły ważne zadanie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W środę ukraiński portal zn.ua podał, że amerykańska firma produkująca broń General Atomics chce przekazać Ukrainie dwa drony Reaper MQ-9 za jednego dolara. Drony mają pomóc w obronie podczas przygotowań do spodziewanej rosyjskiej kontrofensywy.

Ofertę złożył Linden Blue, wiceprezes General Atomics, która produkuje Reapery - napisał portal.

Drony dla Ukrainy 

Oferta producenta obejmuje m.in. naziemną stację kontrolną, która pozwoli na sterowanie dronem niemal z dowolnego miejsca. Firma jest również gotowa pokryć koszty szkolenia personelu do obsługi dronów w należącej do General Atomics fabryce w Kalifornii. Biały Dom, który ma zatwierdzić sprzedaż, odmówił komentarza, podobnie jak ukraińskie zwierzchnictwo - napisał zn.ua.

"General Atomics od wielu miesięcy omawia potrzeby ukraińskich sił zbrojnych z ich rządem i nadal wspiera je w każdy możliwy sposób" - powiedział Mark Brinkley, rzecznik General Atomics. Dodał, że firma nie może komentować konkretnych umów, ale jest przekonana, że Ukraina potrzebuje sprzętu takiego jak Reaper tak szybko, jak to możliwe.

W ciągu ostatniego roku USA dostarczyły Ukrainie ponad 700 mniejszych dronów, w tym drony taktyczne Switchblade. Zostały one aktywnie wykorzystane do obrony ukraińskich pozycji - przypomina zn.ua.

Rząd USA się opiera 

Reaper to jednak znacznie bardziej zaawansowany dron o znacznie większym zasięgu, prędkości i możliwościach. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 20 metrów, może pozostawać w powietrzu przez ponad 24 godziny, zbierać dane wywiadowcze, prowadzić rozpoznanie i przenosić ładunki, w tym amunicję. General Atomics oferuje przekazanie Ukrainie starszej wersji drona, MQ-9A Block 1 UAV, który normalnie kosztowałby kilka milionów dolarów za sztukę.

Biały Dom wcześniej opierał się próbom dostarczenia Gray Eagles, które również produkuje firma General Atomics. Wykorzystuje ją obecnie armia amerykańska, Biały Dom obawiał się, że technologia będąca na wyposażeniu samolotu, w tym kamera, mogłaby wpaść w ręce rosyjskie, gdyby pojazd został zestrzelony.

Sprzedaż dronów wymagałaby od administracji Bidena zgody na przekazanie technologii Ukrainie. General Atomics proponuje jednak sprzedaż Reaperów bezpośrednio rządowi Ukrainy, a nie za pośrednictwem rządu USA - napisał portal.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka