Lider PO Donald Tusk. Źródło: Twitter/PiS
Lider PO Donald Tusk. Źródło: Twitter/PiS

Kolejny spot PiS wymierzony w Tuska. Tym razem o emeryturach esbeków

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 149
Prawo i Sprawiedliwość opublikowała w piątek spot, w którym nie zostawia suchej notki na wypowiedziach Donalda Tuska. Liderowi PO zarzucono, że jeżeli wygra wybory to "naprawi krzywdy" wyrządzone esbekom. Chodzi o emerytury dla byłych funkcjonariuszy SB, które drastycznie obniżyło PiS.

PiS publikuje spot atakujący Tuska

W piątek PiS opublikowało w mediach społecznościowych spot dotyczący emerytur mundurowych. "Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że jeśli Platforma Obywatelska wygra wybory, ich +krzywdy zostaną naprawione+" - napisano na Twitterze partii.

Spot zaczyna się od archiwalnego nagrania, w którym generał Wojciech Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego, a następnie przechodzi do wypowiedzi jednego z uczestników spotkania z liderem Platformy Obywatelskiej, które odbyło się pod koniec stycznia w Siedlcach.

"Reprezentuję środowisko mundurowych emerytów. PiS przejechał po nas walcem. Ja w tej chwili, jako oficer tu pracujący w Siedlcach, mam 0,0 proc. za 10 lat pracy w policji politycznej. Mam 2160 złotych emerytury po 54 latach. Czy to jest ta sprawiedliwość społeczna? Jak ma pan zamiar to złagodzić" - pyta mężczyzna. Tusk odpowiada: "Krzywdy na pewno będą naprawione", za co publika odpowiada oklaskami. 

Emerytury dla esbeków 

Tzw. ustawa dezubekizacyjna z 16 grudnia 2016 roku obniżyła od 1 października 2017 r. emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys., renta rodzinna - 1,7 tys. zł.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka