Według uczestników sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej", sytuacja gospodarcza Polski była lepsza za czasów Donalda Tuska. (fot. PAP, Facebook)
Według uczestników sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej", sytuacja gospodarcza Polski była lepsza za czasów Donalda Tuska. (fot. PAP, Facebook)

Najnowszy sondaż. Premier Morawiecki nie będzie zadowolony

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 215
Z najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że według ankietowanych sytuacja gospodarcza w Polsce była lepsza, gdy premierem był Donald Tusk.

Polacy zdecydowali w najnowszym sondażu

34,4 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza podczas rządów Donalda Tuska. Z kolei 22 proc. respondentów jest zdania, że jest ona lepsza w trakcie sprawowania urzędu premiera przez Mateusza Morawieckiego.

Według 19,4 proc. uczestników sondażu sytuacja gospodarcza w czasie rządów obu polityków jest podobna. 24,2 proc. wybrało odpowiedź "nie mam zdania".

Gospodarka za rządów Tuska

"Rzeczpospolita" przypomina, że w ostatnim roku sprawowania przez Donalda Tuska urzędu premiera inflacja w Polsce wynosiła 0 procent, a bezrobocie wynosiło 11,5 proc. (stan na grudzień 2014 r.).

Wówczas minimalna pensja wynosiła 1680 zł, a przeciętne wynagrodzenie było na poziomie 3782,46 zł brutto. Portal przywołał również dochody budżetu państwa w 2014 roku, które wynosiły 283,5 mld zł przy wydatkach na poziomie 312,5 mld zł.

Sytuacja gospodarcza obecnie

Dane te "Rz" zestawiła ze statystykami z czasów premierostwa Mateusza Morawieckiego, który urząd ten sprawuje od 2017 roku.

W 2022 roku inflacja w Polsce wyniosła 14,4 proc., zaś bezrobocie było na poziomie 5,2 proc. Wzrost PKB rok do roku wyniósł 4,9 proc.

W tym samym roku minimalne wynagrodzenie w naszym kraju wynosiło 3010 zł., zaś przeciętna pensja była na poziomie 6287,79 zł brutto, według danych za trzy pierwsze kwartały 2022 r.

Przywołano również dochody budżetu, które w ubiegłym roku wyniosły 491,9 mld zł, przy wydatkach na poziomie 521,8 mld zł.

Komentarz SW Research

— Ponad czterech respondentów na dziesięciu (42%) posiadających wykształcenie wyższe oraz nieco niższy odsetek badanych (39%) w wieku powyżej 50 lat uważa, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza za czasów rządu Donalda Tuska. Takiego samego zdania jest połowa osób (51%) z dochodem powyżej 5000 zł netto. W ocenie niemal co drugiej osoby (46%) z miast liczących między 100 a 199 tys. mieszkańców, kondycja polskiej gospodarki była lepsza w czasach, gdy premierem był Donald Tusk — powiedział "Rzeczpospolitej" Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research, komentując wyniki badania.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka