Dodatkowe 2,5 mld zł przeznaczono dla szpitali onkologicznych.
Dodatkowe 2,5 mld zł przeznaczono dla szpitali onkologicznych.

Są ekstra środki dla szpitali onkologicznych. „Pacjent musi być najważniejszy”

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Dodatkowe 2,5 mld zł przeznaczono dla szpitali onkologicznych. W sobotę 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Święto ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod patronatem prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Przyjęto wtedy Kartę Paryską i kraje świata ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Od 2005 roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem UICC, organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.

Polecamy:

Rewolucja w leczeniu nowotworów

Premier Mateusz Morawiecki,  Szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Grażyna Ignaczak-Bandych  i Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosili konkurs na dofinansowanie szpitali onkologicznych. – Walka z rakiem musi wiązać się z działaniami systemowymi – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. – Do 2030 r. na onkologię, w różnych programach, trafi co najmniej 10 mld zł. To rewolucja w leczeniu nowotworów. Wdrażamy najnowsze procedury, inwestujemy w oddziały i leki, bo dobro pacjenta jest najważniejsze. Dzięki dofinansowaniu projektów dla szpitali onkologicznych przyspieszymy diagnozę i leczenie pacjentów.

– Ogłaszamy dziś konkurs na dofinansowanie z Funduszu Medycznego, który powstał z inicjatywy Prezydenta  Andrzeja Dudy – dodaje minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

Ekstra środki na walkę z rakiem z Funduszu Medycznego

Łączna kwota dofinansowania z Funduszu Medycznego  dla szpitali onkologicznych wynosi 2,5 mld zł. Minimalna wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu to  50 mln zł. Szpitale mogą ubiegać się maksymalnie o 300 mln zł  dotacji celowej. Propozycje projektów strategicznych będzie można składać od 6 marca do 5 maja 2023 r. - Kompleksowe leczenie nowotworów prowadzi w Polsce ok. 40 placówek. W konkursie wyłonimy kilkanaście najlepszych projektów. Nie wykluczamy jednak zwiększenia puli środków – zapowiada minister Adam Niedzielski. – Zmieniamy organizację leczenia onkologicznego. Jeden ośrodek przeprowadzi pacjenta przez cały proces – od diagnostyki, przez leczenie, po rehabilitację. Perspektywa pacjenta musi być najważniejsza.

Raport Krajowego Rejestru Nowotworów

Dzień wcześniej w Narodowym Instytucie Onkologii przedstawiono raportu Krajowego Rejestru Nowotworów „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku”, z którego wynika, że w 2020 roku zgłoszono 146,2 tys. nowych zachorowań na nowotwory i 99,9 tys. śmierci z ich powodu. W porównaniu do poprzedniego roku to mniej o 12 908 chorych na raka mężczyzn i 12 129  kobiet. Spadła również liczba zgonów spowodowanych chorobą nowotworową wśród kobiet zmniejszyła się o 453 osoby, a u mężczyzn nie zmieniła się. Eksperci wskazują, że spadek liczby zachorowań na nowotwory złośliwe jest spowodowany mniejszą liczbą stawianych diagnoz związanym z pandemią COVID-19 oraz ograniczeniami z nią związanych, w tym szczególnie przekształcaniem szpitali i oddziałów w jednostki jednoimienne, czyli przeznaczone do leczenia chorych na koronawirusa.

"Teleporadą nie można zdiagnozować nowotworu"

– W 2020 r. przez kilka miesięcy były zamknięte miejsca, gdzie można było się zbadać, gdzie były prowadzone programy przesiewowe w kierunku nowotworów. Mieliśmy zalecenie „zostań w domu”, więc wszyscy zostali w domu z obawy przed zakażeniem się koronawirusem w placówkach ochrony zdrowia. Były dostępne teleporady, ale teleporadą nie można zdiagnozować nowotworu – przekonywała w czasie spotkania dr hab. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów. – Przypuszczamy, że dane za 2021 i 2022 pokażą podwyższoną falę, tzn. będzie trochę więcej tych zachorowań niż w latach ubiegłych.

Najczęstszym nowotworem mężczyzn był nowotwór gruczołu krokowego, w przypadku kobiet najczęściej występuje rak piersi.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości