Długotrwałe oglądanie kanałów informacyjnych może doprowadzić do wypalenia matrycy w telewizorach OLED. (fot. TVP Info, Wikipedia)
Długotrwałe oglądanie kanałów informacyjnych może doprowadzić do wypalenia matrycy w telewizorach OLED. (fot. TVP Info, Wikipedia)

Oglądasz programy informacyjne? Twój telewizor może się zbuntować

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Długotrwałe oglądanie programów informacyjnych może doprowadzić do uszkodzenia telewizorów OLED – podają Wirtualne Media. Portal zapytał o tę sprawę kilku największych producentów urządzeń.

Awaria telewizorów po oglądaniu kanałów informacyjnych

Na łamach kieleckiej wersji portalu naszemiasto.pl, dwa lata temu poinformowano o mężczyźnie, który przez 11 godzin dziennie oglądał TVP Info, co doprowadziło do wypalenia matrycy w jego telewizorze. Wówczas na podobne problemy narzekali na forach dyskusyjnych widzowie m. in. TVN24 i AXN.

Okazuje się, że stacje posiadające statyczne logotypy i paski w dolnej części ekranu, mogą uszkodzić niektóre urządzenia OLED.

Apele posiadaczy telewizorów OLED

Posiadacze tego typu telewizorów niejednokrotnie apelowali do nadawców, aby wprowadzili półprzeźroczyste logotypy, nie narażające matryc na uszkodzenie. Jeden z nich zwrócił się nawet w tej kwestii do KRRiT.

— Kwestie intensywności natężenia koloru logo stacji, kategorii wiekowej, jak i innych elementów oprawy graficznej programu, nie podlegają kompetencjom KRRiT. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji nadawca kształtuje program samodzielnie (…) i odpowiada za jego treść — odpowiedziała Rada.

Na czym polega zjawisko retencji?

Portal Wirtualne Media zapytał o tę sprawę kilku producentów urządzeń.

— Zjawisko retencji, czyli właśnie wypalania matrycy poprzez długotrwałe wyświetlanie jednego statycznego elementu na ekranie (np. logo stacji telewizyjnej czy paska nawigacji w grach) występuje w przypadku telewizorów OLED. Wynika to po prostu z konstrukcji samej matrycy z diodami organicznymi i jest efektem nadmiernej eksploatacji sprzętu — wyjaśnił w rozmowie z portalem Michał Szczerowoda, product manager TV, TP Vision Europe, będącej właścicielem marki Philips.

— Problem wypalenia może pojawić się przy codziennym naprawdę wielogodzinnym korzystaniu z telewizora w tym samym widoku, gdzie na ekranie nieprzerwanie wyświetlany jest jeden niezmienny element, np. logotyp lub pasek z newsami kanału informacyjnego. Właśnie dlatego producenci telewizorów przestrzegają przed takim sposobem korzystania z tych urządzeń — podkreśla.

Producenci zapobiegają wypalaniu matryc

Szczerowoda wyjaśnił również, że niektórzy producenci telewizorów OLED wprowadzają rozwiązania, mające na celu zapobieganie wspomnianej usterce.

— W przypadku marki Philips TV we wszystkich naszych telewizorach OLED zastosowaliśmy opracowaną przez nas unikalną technologię (anti burn-in technology) zapobiegającą wypalaniu się matrycy w miejscu wyświetlania statycznych logotypów stacji czy grafik w grach — tłumaczy Michał Szczerowoda.

LG pewne trwałości swoich urządzeń

Firmy deklarują, że produkowane są coraz nowsze i bardziej odporne telewizory, które są mniej podatne na tego typu awarie.

— LG już od 10 lat produkuje konsumenckie telewizory OLED, z każdym rokiem udoskonalając technologię wykonania ekranu, a także dodając zaawansowane funkcje jego ochrony. Telewizory LG OLED wykorzystują algorytmy, które wykrywają logo stacji telewizyjnej i zmniejszają jego jasność. W ten sposób ryzyko utrwalenia obrazu na ekranie OLED jest wyeliminowane — zapewnia LG Electronics Polska. Firma przekonuje również, że "na potwierdzenie trwałości i wysokiego poziomu wykonania" przyznawana jest aż pięcioletnia gwarancja na niektóre telewizory OLED.

Technologia OLED to same zalety?

LG w rozmowie z Wirtualnymi Mediami podkreśla również, że technologia OLED "to przede wszystkim zalety". 

— Nie tylko gwarantuje kinową jakość obrazu, ale także jest bezpieczniejsza dla oczu niż ekrany LCD. W 2021 roku telewizory LG OLED otrzymały certyfikat organizacji TÜV Rheinland potwierdzający brak migotania obrazu i niski poziom (zaledwie 29 proc.) emisji niebieskiego światła szkodliwego dla oczu oraz brak zagrożenia fotobiologicznego. Firma dodaje, że urządzenia te produkowane są z jak najmniejszym wykorzystaniem szkodliwych tworzyw, dzięki czemu "są to też telewizory ekologiczne".

Sony o uszkodzonych matrycach

Do sprawy odniosła się również firma Sony, która wskazuje, że do uszkodzenia matryc może dojść nie tylko wskutek oglądania kanałów informacyjnych.

— Zjawisko wypalenia matrycy dotyczy najczęściej paneli OLED i może pojawić się w wyniku długotrwałego wyświetlania statycznych obrazów na ekranie telewizora, takich jak zdjęcia, plansze z napisami czy paski telewizji informacyjnych. Ekrany OLED Sony dysponują szeregiem funkcji, które mają za zadanie ograniczyć takie ryzyko — zapewnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Joanna Maciejewicz z biura prasowego Sony. Jednocześnie podkreślono, że uszkodzenie matrycy w wyniku wielogodzinnego oglądania programów informacyjnych "nie jest dominującą usterką wśród napraw gwarancyjnych".

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura