Śmierć Szewacha Weissa. Tak pożegnał go Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki skomentował śmierć Szewacha Weissa. (fot. PAP/EPA)
Premier Mateusz Morawiecki skomentował śmierć Szewacha Weissa. (fot. PAP/EPA)
W sobotę premier Mateusz Morawiecki skomentował informację o śmierci byłego ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa. — W wieku 87 lat odszedł od nas Szewach Weiss, przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju — podkreślił premier.

Morawiecki o śmierci Szewacha Weissa

O śmierci byłego ambasadora Izraela w Polsce, przewodniczącego Knesetu Szewacha Weissa poinformowano w sobotę wczesnym popołudniem. Do tej informacji premier Mateusz Morawiecki odniósł się na Twitterze.

— W wieku 87 lat odszedł od nas Szewach Weiss, wieloletni ambasador Izraela w Polsce i wielki ambasador Polski w Izraelu. Przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju — napisał polski premier.

Politycy żegnają Weissa 

Spośród polityków nie tylko Morawiecki ciepło wspominał Weissa. Dyplomata i intelektualista był szanowany w Polsce ponad podziałami. 

- Zmarł Szewach Weiss. Były ambasador Izraela w Polsce, przewodniczący Knesetu i wieloletni przewodniczący Światowej Rady Yad Vashem. Dbał o dialog polsko-żydowski i zawsze starał się budować mosty porozumienia pomiędzy Narodami. Niech spoczywa w pokoju - to wpis Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa PSL. 

- Zmarł Szewach Weiss. Człowiek wielkiej szlachetności i ogromnej mądrości. W każdej rozmowie okazywał szacunek dla Polski, każde spotkanie z nim inspirowało do działania. Zaszczytem było go znać. Wieczna Pamięć - przekazał Paweł Kowal, poseł KO. 

- Przyjaciel Polski, wieloletni Ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego. Ogromna strata. Cześć Jego Pamięci - komentowała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. 


Szewach Weiss nie żyje. Kim był?

Szewach Weiss był profesorem nauk politycznych i byłym przewodniczącym Knesetu. Przez wiele lata przewodził również Światowej Radzie Yad Vashem. Weiss wyemigrował do Izraela w 1947 roku. Tam został profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Hajfy. W latach 1981-1999 był posłem do izraelskiego parlamentu. W 2000 roku, jako przewodniczący Rady Yad Washem, gościł w Jerozolimie papieża Jana Pawła II.

Odznaczony w Polsce

Za swoją działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej, w 2004 r. prezydent uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Pięć lat później za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". Był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza.

Szewach Weiss wstawiał się za Polską

Weiss stanowczo protestował, gdy na świecie mówiono na temat "polskich obozów śmierci".

— Jest to haniebne kłamstwo i niegodziwość. Przecież obok Żydów w tych obozach ginęły setki tysięcy Polaków — mówił.

Jak wspomina "Wyborcza", Szewach Weiss często gościł w Polsce oraz publikował w polskiej prasie. Zazwyczaj w swoich publikacjach bronił Polaków przed zarzutami o współudział w Holocauście oraz podkreślał, że nasz kraj podczas II wojny światowej również poniósł ofiary.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj82 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka