Ponad 23 tysiące mieszkań w Jastrzębiu-Zdroju zostało bez ogrzewania po awarii w EC Zofiówka. (fot. UM Jastrzębie-Zdrój, Pixabay)
Ponad 23 tysiące mieszkań w Jastrzębiu-Zdroju zostało bez ogrzewania po awarii w EC Zofiówka. (fot. UM Jastrzębie-Zdrój, Pixabay)

Ponad 23 tys. mieszkań bez ogrzewania. Potężna awaria ciepłownicza w mieście na Śląsku

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Ponad 23 tys. mieszkań w Jastrzębiu-Zdroju pozostało bez ogrzewania wskutek dwóch awarii ciepłowniczych w elektrociepłowni Zofiówka. Spółka PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa zapewnia, że trwa ponowne napełnianie sieci i w niedzielę wieczorem dostawy ciepła powinny zostać wznowione.

Awaria w EC Zofiówka

— Zidentyfikowaliśmy obydwie awarie, do których doszło w dwóch miejscach, odcięliśmy dwa osiedla. Teraz z powrotem napełniamy sieć ciepłowniczą. Do wieczora sieć będzie napełniona — poinformował rzecznik prasowy spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa Zbigniew Barszczak.

Wstrzymane dostawy ciepła

Problemy z dostawami ciepła rozpoczęły się w niedzielę po północy.

— Informujemy, że w związku z niekontrolowanym spadkiem ciśnienia na sieci ciepłowniczej w Jastrzębiu-Zdroju wystąpiła konieczność wstrzymania dostawy ciepła w dniu 05.02.2023 około godziny 00:15 (...) — poinformowano na stronie internetowej spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.

Ponad 23 tys. mieszkań bez ogrzewania

Początkowo przerwa w dostawie ciepła miała potrwać do rana, jednak nie udało się usunąć awarii w tym czasie. Poważne problemy techniczne dotknęły mieszkańców ponad 70 ulic. Przerwą w dostawie ciepła objętych jest ponad 23,5 tys. mieszkań – wynika z informacji PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Spółka na swojej stronie internetowej opublikowała listę ulic dotkniętych awarią.

Wcześniejsza awaria w Zofiówce

Portal naszemiasto.pl przypomina, że to nie pierwsza tego typu awaria w Jastrzębiu-Zdroju. Podobna sytuacja miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to wystąpiła usterka wentylatora ciągu spalin. Wtedy jednak awaria nie była na tyle poważna i ciepło nie przestało docierać do mieszkańców. Temperatura w mieszkaniach była jednak obniżona, a skutki awarii odczuwać mogło nawet 2/3 miasta.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka