Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z przywódcą Zimbabwe Emmersonem Mnangagwa. (fot. PAP/EPA)
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z przywódcą Zimbabwe Emmersonem Mnangagwa. (fot. PAP/EPA)

Putin wysłał Łukaszenkę do Zimbabwe. Miejscowe media ujawniają zawarte umowy

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Alaksandr Łukaszenka w ubiegłym tygodniu złożył wizytę w Zimbabwe. Na miejscu prezydent Białorusi zawarł tajne umowy "w różnych sektorach" oraz zadeklarował, że jeśli otrzyma koncesję na kupno litu, zbuduje zakłady przetwórstwa tego metalu — podaje Biełsat, powołując się na miejscową gazetę TheNewsHawks.

Umowy Białorusi i Zimbabwe

— Oba kraje podpisały osiem umów w różnych sektorach, co daje w sumie 20 umów, ale tak naprawdę chodziło o lit. Zostało to uzgodnione przez Emmersona Mnangagwę i Alaksandra Łukaszenkę podczas prywatnych negocjacji — przekazało źródło gazety TheNewsHawks.

Łukaszenka z wizytą w Zimbabwe

Łukaszenka składał wizytę w Zimbabwe od 30 stycznia do 1 lutego. Prezydent Białorusi informował, że podpisał tam porozumienia “w zakresie przemysłu, handlu, rolnictwa, energetyki, transportu i górnictwa”.

Białoruś chce pomóc Rosji w dostawach litu?

Zachodnie media spekulują, że Białoruś, dzięki zawartym przez Łukaszenkę tajnym umowom, chce pomóc Rosji w dostawach litu. Kreml w wyniku sankcji został niemal całkowicie odcięty od dostaw tego metalu z rynków zewnętrznych — zauważa Biełsat.

Trzy teorie eksperta

Biełsat przeprowadził rozmowę ze specjalistą w dziedzinie współpracy Białorusi z państwami świata, historykiem Jauhienem Krasulinem. Ekspert podkreślił, że dostrzegł trzy czynniki, które "zaprowadziły" kraj Łukaszenki do Zimbabwe.

Jego zdaniem pierwszym z nich są liczne zasoby naturalne (złoto, platyna, diament, nikiel). Drugim ma być "odpowiedni reżim polityczny", a mianowicie dyktatura jednej partii – Afrykańskiej Unii Zarodowej Zimbabwe – Frontu Patriotycznego.

Krasulin w rozmowie z Biełsatem wspomina również o teorii mówiącej o tym, że Łukaszenka traktuje Zimbabwe jako "miejsce, do którego można uciec i spędzić tam spokojną starość". Historyk podkreślił jednak, że jego zdaniem "są to złudne nadzieje".

Zimbabwe – największe złoża litu metalicznego na świecie

Zimbabwe posiada największe na świecie złoża litu metalicznego, który wydobywany jest przez chińskie firmy. Z zeszłym roku kraj ten zakazał eksportu surowego litu. Decyzja ta spowodowana była chęcią odstraszenia zagranicznych firm i przemytników od kradzieży. Zakaz został później połączony z całkowitym zakazem wywozu metali rzadki.

Do czego potrzebny jest lit?

Lit jest niezwykle istotnym metalem, potrzebnym do rozwoju technologicznego w wielu gałęziach przemysłu, m. in. motoryzacyjnego, konstrukcji samolotów, chemii i innych. Potrzebny jest również do produkcji akumulatorów o dużej pojemności. Lit wykorzystywany również jest do produkcji leków psychotropowych.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka