Uczestników sondażu dla "Rz" zapytano o kwestię wieku emerytalnego. (fot. Pixabay)
Uczestników sondażu dla "Rz" zapytano o kwestię wieku emerytalnego. (fot. Pixabay)

Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce? Najnowszy sondaż nie zostawia złudzeń

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
Z najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej", w którym zapytano uczestników o kwestię wieku emerytalnego wynika, że największa część ankietowanych chce, by został on na obecnym poziomie.

Wiek emerytalny w Polsce

Wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Za czasów rządu PO-PSL probowano wprowadzić reformę podnoszącą go stopniowo do 67 lat zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Projekt ten jednak został cofnięty przez projekt prezydencki przyjęty w 2016 roku przez PiS.

Trzeba podwyższyć wiek emerytalny?

"Rzeczpospolita" wskazuje, że według ekonomistów, jeśli minimalny wiek emerytalny pozostanie na dzisiejszym poziomie, to większość emerytów za kilkadziesiąt lat będzie mogła liczyć na otrzymywanie zaledwie świadczenia minimalnego. W 2060 roku minimalną emeryturę może otrzymywać już około 60 proc. emerytów – podaje "Rz". Czynnikami, które wpłyną na poziom świadczeń są m. in. wydłużanie się średniej długości życia i zmieniające się proporcję pomiędzy liczbą osób pracujących a liczbą emerytów.

Ekonomiści alarmują

"Rz" spytało ekonomistów o tę kwestię. 67 procent z nich uważa, że wiek emerytalny powinien zostać podwyższony do 67 roku życia, w ciągu najbliższych kilku lat.

Czego chcą Polacy?

Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedzieli na pytanie o to, jakie rozwiązanie w kwestii wieku emerytalnego uważają za korzystniejsze dla siebie.

41,4 proc. respondentów jest zdania, że wiek emerytalny powinien zostać utrzymany na obecnym poziomie (co oznacza wypłatę niższej emerytury).

Z kolei 26,8 proc. za korzystniejsze uważa podniesienie wieku emerytalnego. 31,8 proc ankietowanych wybrała odpowiedź "nie mam zdania".

— Ponad połowa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.) woli zachować obecny, niższy wiek emerytalny. Takiego samego zdania jest niemal co drugi badany (47 proc.) w wieku od 35 do 49 lat, taki sam odsetek respondentów mieszkających na wsi oraz nieco mniejsza część (46 proc.) osób z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto — mówił Adam Jastrzębski z SW Research, komentując wyniki sondażu.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo