Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o transporcie Patriotów do Warszawy. (fot. Twitter)
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o transporcie Patriotów do Warszawy. (fot. Twitter)

Patrioty staną w Warszawie. Minister Błaszczak wyjaśnia powody

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
W niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że wyrzutnie Patriot przewożone są z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie. — To ważny element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej — napisał na Twitterze.

Patrioty jadą do Warszawy

— Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie, gdzie zostaną rozstawione. To ważny element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej — przekazał w niedzielę za pośrednictwem Twittera minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Patrioty dla Polski po incydencie w Przewodowie

Pod koniec stycznia do Polski dotarły wyrzutnie Patriot. Systemy rakietowe trafiły do Polski po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku w Przewodowie, przy granicy z Ukrainą, spadł pocisk. Niemcy zaproponowały wówczas Polsce przekazanie Patriotów. 

Z początku rząd nieprzychylnie zareagował na tę propozycję, twierdząc, że lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie ich Ukrainie. Finalnie uzgodniono, że wyrzutnie będą stacjonowały w Polsce oraz w Ukrainie. 

Systemy Patriot

Patriot to przeciwlotniczy i przeciwrakietowy system średniego zasięgu. Nasz kraj w kwietniu 2015 roku wybrał go jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, którego kluczowym zadaniem ma być zwalczanie m. in. taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Do Wojska Polskiego trafią dwie baterie Patriotów.  

Patrioty w województwie lubelskim gotowe do działania

Ponadto, w Polsce rozmieszczone są dwie wyrzutnie Patriotów należące do sił amerykańskich. Do naszego kraju trafiły również niemieckie wyrzutnie, które rozlokowane zostały w województwie lubelskim. Niemieckie media informowały na początku miesiąca, że te osiągnęły już gotowość operacyjną i pełnia już dyżury.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo