Głównym tematem spotkania ma być przygotowanie kampanii wyborczej. (mr) PAP/Radek Pietruszka
Głównym tematem spotkania ma być przygotowanie kampanii wyborczej. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk podjął już pierwsze decyzje

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 109
Przygotowanie kampanii wyborczej - to według zapowiedzi liderów klubu KO główny temat posiedzenia klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, który zebrał się w poniedziałek w Warszawie. Z ich wypowiedzi wynika, że ma to być plan przede wszystkim na samodzielny start. Są już pierwsze przecieki z obrad.

Zebranie klubu KO

W Warszawie w poniedziałek wieczorem zebrał się klub Koalicji Obywatelskiej. W obradach uczestniczy lider PO Donald Tusk, a także posłowie i senatorowie.

"Przygotować zwycięską kampanię wyborczą to jest główny cel tego spotkania" - powiedział dziennikarzom przed posiedzeniem rzecznik Po Jan Grabiec. "Mamy już plan" - dodał.

Szef klubu KO Borys Budka mówił dziennikarzom, że tematem obrad będzie strategia polityczna klubu na najbliższe miesiące.

"Będziemy rozmawiać o przedwiosennej ofensywie w terenie, ponieważ pani marszałek Witek organizuje dwudniowe Sejmu posiedzenia dwa razy w miesiącu, będzie więcej czasu na pracę w terenie. Będziemy rozmawiać o konkretnych pomysłach władz partii na lutowo-marcową aktywność" - mówił Budka. Tematem będzie też, dodał, przygotowanie do kampanii wyborczej.

Budka (PO): jesteśmy otwarci na wspólną listę

Pytany czy KO i PO zrezygnowały już z forsowania jednej listy wyborczej i klub ma rozpocząć przygotowania do samodzielnego startu, Budka zaznaczył, że "każdy musi robić swoje".

"Niektórzy koledzy, którzy mają krótki staż w polityce, wychodzą z założenia, że jeśli ktoś będzie urządzał konferencje, dywagował, analizował, to będzie najlepiej. Nie, wyborcy oczekują konkretnych propozycji. My jesteśmy otwarci na wspólną listę i o tym Donald Tusk mówi od czasu swojego powrotu do Polski, ale też musimy robić swoje" - powiedział Budka.

Budka (PO): przygotowujemy się do każdego wariantu

Dopytywany, czy oznacza to podjęcie decyzji o samodzielnym starcie, odpowiedział, że KO cały czas przygotowuje się "do każdego wariantu".

"Wszystkie badania wskazują, że jesteśmy jako Koalicja Obywatelska w stanie bardzo mocno walczyć z PiS o pierwszeństwo, dlatego trzeba robić swoje, nie zamykając się na współpracę z innymi w kluczowych sprawach" - powiedział Budka.

"Wiadomo, że najlepsza dla opozycji byłaby wspólna lista, ale już koniec dywagowania przez kolejne tygodnie (na ten temat), bo wyborcy oczekują skuteczności, aktywności i pewności wygranej z PiS" - mówił szef klubu KO.

Dopytywany o pomysły, by samodzielną listę wystawił Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski", Budka zapewnił, że "wszyscy samorządowcy, którzy chcieliby startować w wyborach parlamentarnych są mile widziani na listach Koalicji Obywatelskiej, zwłaszcza, że zdecydowana większość z nich jest jednocześnie członkami PO".

Tusk: zleciłem 16 szefom regionów przygotowanie wstępnych list

Z informacji PAP wynika, że podczas obrad Tusk miał w swoim wystąpieniu apelować do wszystkich o przygotowywanie się już do wyborów.

Przekonywał, że nikt z Platformy i Koalicji Obywatelskiej nie zdejmie odpowiedzialności za pokonanie PiS, bo KO uzyskała status głównej alternatywy wobec PiS.

Miał poinformować, że zlecił 16 przewodniczącym regionów, by przystąpili do tworzenia wstępnych list do Sejmu. Mówił, że nie można całkowicie rezygnować z idei wspólnego bloku opozycji, ale jest coraz mniej czasu, a do samego końca może nie będzie wiadomo, czy inne ugrupowania opozycyjne są na tyle "dojrzałe", by zdecydować się na wspólne listy.

Tusk miał także zapowiedzieć, jak wynika z informacji PAP, że przez najbliższe tygodnie politycy KO będą obecni w każdym województwie - do czerwca mają odbywać się wyjazdowe posiedzenie klubu co tydzień w innym województwie, połączone ze spotkaniami we wszystkich powiatach i panelami tematycznymi. 

SW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka