Spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w Rzeszowie. Fot. Marek Borawski/KPRP
Spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w Rzeszowie. Fot. Marek Borawski/KPRP

Zełenski w drodze na Ukrainę zatrzymał się w Polsce. Dwie godziny rozmów z Dudą

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zanim wrócił na Ukrainę zatrzymał się w Polsce. W Rzeszowie spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Rozmowa trwała 2 godziny. Zełenski zrelacjonował Dudzie, co wydarzyło się w Brukseli, Paryżu i Londynie. Przywódcy omawiali także przyszły szczyt NATO.

Omawiano zbliżający się szczyt NATO

Na profilu Kancelarii Prezydenta pojawiło się nagranie pokazujące powitanie obu prezydentów. Duda i Zełenski uściskali się serdecznie.


- Prezydent Zełenski zrelacjonował panu prezydentowi swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną i szereg spotkań w Brukseli i innych stolicach europejskich. Rozmowa dotyczyła także planowanych przyszłych aktywności dyplomatycznych pana prezydenta i budowania agendy przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. W przyszłym tygodniu pan prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO, więc ta wymiana opinii i informacji między prezydentem Polski i Ukrainy w kontekście tych aktywności jest tutaj bardzo ważna - powiedział prezydencki minister Marcin Przydacz.

Rozmowy o sytuacji na Ukrainie

- Panowie prezydenci omówili także aktualną sytuację na froncie i sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie oraz konieczność dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego dla walczących z rosyjską agresją Ukrainy. Rozmowa dotyczyła także tematyki sankcji. Prezydent Zełenski podziękował panu prezydentowi Dudzie za wsparcie jakiego Polska udziela Ukrainie, w tym także za opiekę nad milionami ukraińskich uchodźców - dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak podkreślił Przydacz, spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się w czwartek późnym wieczorem i trwało ponad dwie godziny.

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Europie

W czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był gościem unijnych przywódców zgromadzonych na szczycie Rady Europejskiej; wystąpił też w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Zełenski przed wizytą w Brukseli w środę odwiedził Londyn i Paryż. W stolicy Francji spotkał się z prezydentem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka