Monety i banknoty euro.
Monety i banknoty euro.

Kto mógłby się znaleźć na polskich monetach euro? Są dwaj murowani faworyci

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Mimo, że w Polsce nie ma planów na wprowadzenie europejskiej waluty to jeszcze jakiś czas temu prowadzono dyskusję, kto mógłby znaleźć się na polskim euro. Wśród faworytów do wybicia na monecie był papież Jan Paweł II. Padła również propozycja, by na polskim euro upamiętnić dokonania Lecha Wałęsy.

Od lat w Polsce trwa dyskusja na temat wprowadzenia waluty euro. Aktualnie obóz rządzący i sprzyjający mu ekonomiści promują stanowisko, że złoty jest naszym atutem, a własna niezależna waluta to obecnie rzadkość w Europie. Nie zawsze jednak tak było, a portal businessinsider.pl przypomina, że najbliżej takiej decyzji było w maju 2004 roku, kiedy to Polska weszła do Unii Europejskiej. Tak się jednak nie stało. 

Polskie euro. Kto na monetach? 

Mimo, że pomysł nie wypalił to w Polsce w tamtym czasie wybuchła dyskusja, jakie symbole miałby się znaleźć stronie narodowej monety. Dziennik "Rzeczpospolita" ogłosił nawet konkurs, o którym przypomina katalogmonet.pl.

Z artykułu mogliśmy się dowiedzieć, że w konkursie ogłoszonym przez "Rz" bezapelacyjne zwycięstwo odniósł wizerunek orła w koronie, czyli dokładnie taki, jaki widnieje na złotówkach.

Inne z propozycji, które w tamtym czasie przeważały to wielcy Polacy, symbole narodowe oraz znak graficzny Solidarności.

Monety euro z ważnymi miejscami w Polsce 

Katalogmonet.pl napisał również o przykładzie zestawu monet, jaki został wybity w 2003 r., najpewniej przez czeską mennicę, na zlecenie prywatnej polskiej firmy.

Na wspomnianych monetach znalazły się: wieża w Biskupinie (1 cent), poznańskie koziołki (2 centy), pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu (5 centów), stary żuraw w Gdańsku (10 centów), ratusz we Wrocławiu ( 20 centów), Zamek Królewski w Warszawie (50 centów), katedra w Krakowie (1 euro), Giewont (2 euro) oraz profil Jana Pawła II (5 euro). 

Warto dodać, że w 2008 roku, kiedy to ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział przyjęcie euro w roku 2011, SLD miało swoją propozycję do tego, kto może znaleźć się na monecie. Centrolewicowa partia zaproponowała, by na monetach upamiętnić dokonania Lecha Wałęsy. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka