Za starą monetę z PRL zapłacą dziesiątki tysięcy zł. Kolekcjonerzy polują na nią od dawna

Kolekcjonerzy płacą wiele za stare monety. Źródło: enumizmatyczny.pl
Kolekcjonerzy płacą wiele za stare monety. Źródło: enumizmatyczny.pl
Monety mogą okazać się niezłą inwestycją. Wystarczy tylko wiedzieć, które są wartościowe. Jakiś czas temu odbyła się kilkudniowa aukcja Gabinetu Historycznego Damian Marciniak. Wystawiono na niej wiele banknotów i monet z okresu Polski Ludowej. Hitem okazała się złota moneta z 1969 roku, za którą nowy nabywca dał 195 tys. zł.

Grono kolekcjonerów starych monet w Polsce w ostatnim czasie dość znacząco się powiększyło. Jak wskazuje "Rzeczpospolita" liczba chętnych uczestników aukcji w ostatnich trzech latach podwoiła się. 

To powoduje, że im więcej chętnych tym większe kwoty osiągalne są na aukcjach. 

Moneta z PRL za 195 tys. zł 

Podczas kilkudniowej aukcji Gabinetu Historycznego Damian Marciniak łącznie sprzedano ponad 5,6 tys. monet. Chętni mogli nabyć m.in. wiele banknotów i monet z okresu Polski Ludowej. 

Najwyższą stawkę osiągnęła złota moneta próbna z 1969 roku. Stworzona została na 25-lecie Polski Ludowej. Cena wywoławcza wyniosła 50 tys. złotych. Nie odstraszyła ona jednak licytujących, a nowy nabywca zapłacił za nią rekordową cenę 195 tys. złotych. 

Inną z monet, która również została sprzedana z dość wysoką kwotę była zwyczajna pięciozłotówka z 1958 r. Ta aluminiowa moneta z rybakiem osiągnęła cenę 9,5 tys. zł.

Monety. W jakie monety inwestować?

Zastanawiasz się w jakie monety inwestować? Jak podaje portal goldbroker.pl, przede wszystkim w takie, które są dobrze zachowane i niezanieczyszczone. Wyjątkiem mogą być naprawdę stare i bardzo rzadkie okazy.

Innym ważnym aspektem jest jej popularność. Wiadomo im bardziej rzadka, tym kolekcjonerzy bardziej będą chcieli ją mieć w swojej kolekcji. Najcenniejsze monety kolekcjonerskie mają niski nakład. Dzięki temu są unikatowe, co podnosi ich wartość rynkową.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości