Kolekcjonerzy płacą wiele za stare monety. Źródło: enumizmatyczny.pl
Kolekcjonerzy płacą wiele za stare monety. Źródło: enumizmatyczny.pl

Za starą monetę z PRL zapłacą dziesiątki tysięcy zł. Kolekcjonerzy polują na nią od dawna

Redakcja Redakcja Hobby Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Monety mogą okazać się niezłą inwestycją. Wystarczy tylko wiedzieć, które są wartościowe. Jakiś czas temu odbyła się kilkudniowa aukcja Gabinetu Historycznego Damian Marciniak. Wystawiono na niej wiele banknotów i monet z okresu Polski Ludowej. Hitem okazała się złota moneta z 1969 roku, za którą nowy nabywca dał 195 tys. zł.

Grono kolekcjonerów starych monet w Polsce w ostatnim czasie dość znacząco się powiększyło. Jak wskazuje "Rzeczpospolita" liczba chętnych uczestników aukcji w ostatnich trzech latach podwoiła się. 

To powoduje, że im więcej chętnych tym większe kwoty osiągalne są na aukcjach. 

Moneta z PRL za 195 tys. zł 

Podczas kilkudniowej aukcji Gabinetu Historycznego Damian Marciniak łącznie sprzedano ponad 5,6 tys. monet. Chętni mogli nabyć m.in. wiele banknotów i monet z okresu Polski Ludowej. 

Najwyższą stawkę osiągnęła złota moneta próbna z 1969 roku. Stworzona została na 25-lecie Polski Ludowej. Cena wywoławcza wyniosła 50 tys. złotych. Nie odstraszyła ona jednak licytujących, a nowy nabywca zapłacił za nią rekordową cenę 195 tys. złotych. 

Inną z monet, która również została sprzedana z dość wysoką kwotę była zwyczajna pięciozłotówka z 1958 r. Ta aluminiowa moneta z rybakiem osiągnęła cenę 9,5 tys. zł.

Monety. W jakie monety inwestować?

Zastanawiasz się w jakie monety inwestować? Jak podaje portal goldbroker.pl, przede wszystkim w takie, które są dobrze zachowane i niezanieczyszczone. Wyjątkiem mogą być naprawdę stare i bardzo rzadkie okazy.

Innym ważnym aspektem jest jej popularność. Wiadomo im bardziej rzadka, tym kolekcjonerzy bardziej będą chcieli ją mieć w swojej kolekcji. Najcenniejsze monety kolekcjonerskie mają niski nakład. Dzięki temu są unikatowe, co podnosi ich wartość rynkową.

MP

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości