W wieki 98 lat zmarł Shoichiro Toyoda, prezes honorowy Toyoty. (fot. Wikipedia)
W wieki 98 lat zmarł Shoichiro Toyoda, prezes honorowy Toyoty. (fot. Wikipedia)

Nie żyje honorowy prezes Toyoty. Zainspirował wielu producentów aut

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W środę w wieku 98 lat zmarł honorowy prezes Toyoty, Shoichiro Toyoda. Był wnukiem Sakichiego Toyody – założyciela marki oraz ojcem jej obecnego szefa – Akio Toyody. Przyczyną śmierci była niewydolność sercowa - podaje Reuters.

Shoichiro Toyoda. Kim był?

Urodzony w 1925 roku Shoichiro Toyoda rozpoczął karierę w rodzinnej firmie w wieku 27 lat, po tym jak ukończył naukę na Uniwersytecie w Nagoi. W pierwszych latach pracy dla Toyoty zajmował się kontrolą jakości i rozwoju technologii. Shoichiro zdobył również doktorat z inżynierii, specjalizując się we wtryskach paliwa.

"Shoichiro Toyoda podniósł Toyotę, aby stała się najlepszym producentem samochodów na świecie" - powiedział premier Japonii Fumio Kishida w oświadczeniu kondolencyjnym.

Kariera Toyody w rodzinnej firmie

W 1961 roku Toyoda został dyrektorem zarządzającym w Toyocie, zaś sześć lat później – starszym dyrektorem zarządzającym. W 1970 awansował na wiceprezesa zarządu. 1981 rok przyniósł mu kolejny awans – tym razem na stanowisko prezesa działu sprzedaży. Rok później, po tym, jak produkcja i sprzedaż połączyły się w jedną organizację, na której czele stanął Shoichiro Toyoda.

Przewodniczył ekspansji japońskiego producenta samochodów w Stanach Zjednoczonych, wprowadzeniu luksusowej marki Lexus i hybrydy Prius oraz globalnemu uznaniu za pionierski nowy model kontroli jakości w produkcji aut.

Po początkowym nieudanym wprowadzeniu Toyoty Crown do USA, Toyoda stał się później jednym z dyrektorów odpowiedzialnych za nowy system "całkowitej kontroli jakości" producenta samochodów. Koncentracja Toyoty na jakości nie tylko przyniosła jej reputację imponującej niezawodności, ale także zainspirowała innych producentów samochodów do przyjęcia podobnych praktyk.

Shoichiro Toyoda nagrodzony przez Kwaśniewskiego

Shoichiro Toyoda objął funkcję zarządu w 1992 roku. Na tym stanowisku pozostał do 1999 roku, po czym zrezygnował z tej posady i do 2009 roku pozostawał honorowym prezesem zarządu.

Poza pracą w rodzinnej Toyocie, Shoichiro pełnił również funkcję honorowego przewodniczącego Akademii Kaiyo oraz Japońskiej Federacji Biznesu. Od 2017 roku był także honorowym doradcą Stowarzyszenia Biznesu Samochodowego w Japonii. Dzięki swoim osiągnięciom Toyodę nagrodzono licznymi nagrodami, m. in. nagrodą Deminga w 1980 roku, którą otrzymał za zasługi projakościowe. W 2001 roku odznaczony został również Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

W 2004 roku Toyoda otrzymał z rąk ówczesnego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Z kolei w Japonii wręczono mu cztery medale honorowe za wkład w dobrobyt kraju.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie