Agora będzie mogła mieć w swoim portofolio m.in. Radio ZET.
Agora będzie mogła mieć w swoim portofolio m.in. Radio ZET.

Agora wygrała z UOKiK. Może zrealizować największą w historii inwestycję w media

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Sąd Apelacyjny prawomocnie uchylił decyzję prezesa UOKiK i zezwolił na przejęcie przez Agorę kontroli nad Eurozet sp. z o.o. Agora natychmiast kupiła 11 proc. udziałów, jest już większościowym udziałowcem Eurozetu, a do przejęcia pozostałych walorów nie potrzebuje już zgody UOKiK-u.

UOKiK nie zgadzał się na przejęcie Eurozetu przez Agorę

Na przejęcie przez Agorę kontroli nad Eurozet sp. z o.o. nie zgadzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, powołując się na przepisy antymonopolowe. Prezes UOKiK opóźnił transakcję o trzy lata.

W lutym 2019 roku Agora za 130 mln zł przejęła 40 proc. udziałów Eurozetu, natomiast 60 proc. nabył SFS Ventures. Zgodnie z umową Agora miała prawo do nabycia wszystkich udziałów od wspólnika i złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na transakcję. Po długiej analizie na początku stycznia 2021 roku prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

Agora w lutym ub.r. złożyła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wskazała na „rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu tego rozstrzygnięcia”. Przedstawiciele spółki powiadomili nawet Komisję Europejską o działaniach szefa UOKiK.

W maju ub.r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmienił w całości decyzję prezesa UOKiK bezwarunkowo zakazującą Agorze kupna kontrolnego pakietu udziałów Eurozetu. Tamten wyrok nie był jednak prawomocny, a prezes UOKiK od niego się odwołał.

Sąd Apelacyjny zmienił decyzję prezesa UOKiK

W wydanym w poniedziałek orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok z pierwszej instancji, zmieniający bezwarunkowo decyzję prezesa UOKiK. Poniedziałkowe orzeczenie jest prawomocne.

- Decyzja ta opierała się na przypuszczeniach i abstrakcyjnych hipotezach. W opinii ekspertów od rynku mediów, jak i od ekonomiki koncentracji argumenty Prezesa UOKiK były oderwane od sytuacji rynkowej, a zakaz - zastosowany po raz pierwszy w ciągu 9 lat - wydany został sprzecznie z prawem - komentuje w poniedziałkowym komunikacie Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Agory.

- Dzisiejszy wyrok to kompromitacja działań prezesa UOKiK. W ustnym uzasadnieniu do wyroku sędzia wskazał, że decyzja prezesa UOKiK była wewnętrznie sprzeczna, oparta na wielopiętrowej spekulacji i pomijała kluczowe dowody w sprawie - ocenił Bartosz Hojka, prezes Agory. - Naszym zdaniem ten wyrok potwierdza, że zakaz zakupu Eurozetu przez Agorę był decyzją polityczną, wymierzoną w naszą firmę i wpisującą się w działania partii rządzącej, która na różne sposoby stara się utrudnić lub ograniczyć działalność wolnych mediów w Polsce. Ta sprawa, zakończona wydaniem przełomowego wyroku, przywraca wiarę przedsiębiorcom w możliwość uczciwego konkurowania na rynku - podkreślił.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów również skomentował decyzję Sądu Apelacyjnego. - Właściwie oceniliśmy bardzo obszerny materiał dowodowy i zagrożenie dla konkurencji, jakie niesie za sobą ta koncentracja. Nie zgadzamy się z decyzją sądu pierwszej instancji dlatego skorzystamy z przysługującego nam prawa i wniesiemy apelację - zapowiedziano w komunikacie.

Agora już przejmuje udziały Eurozetu

Agora po decyzji sądu zareagowała błyskawicznie i kupiła od czeskiego funduszu SFS Ventures 11 proc. udziałów Eurozetu. Zapłaciła za nie uzgodnione wcześniej 9,17 mln euro. W efekcie medialna spółka ma udziały stanowiące 51 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Eurozetu. Do przejęcia pozostałych walorów nie potrzebuje już zgody UOKiK-u.

- Zakup Eurozetu to największa w historii Agory inwestycja w media, zaplanowana i konsekwentnie realizowana przez nas wbrew przeciwnościom. (...) Grupa Eurozet to nadawca ze świetnym zespołem, gigantycznym dorobkiem i potencjałem. Dzięki połączeniu sił stajemy się drugim największym nadawcą w polskim eterze - podkreśla Bartosz Hojka, prezes Agory.

Do Eurozetu należy pięć rozgłośni: Radio ZET, Antyradio, Chillizet, Meloradio, Radio Plus oraz serwisy internetowe. Radiem powiązanym z Agorą jest TOK FM.

ja

Zobacz także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura