Sławomir Świerzyński śpiewał na scenie Opery Wrocławskiej, fot. Facebook/Canva
Sławomir Świerzyński śpiewał na scenie Opery Wrocławskiej, fot. Facebook/Canva

"Majteczki w kropeczki" na scenie w operze. Huczne urodziny asystenta ministra

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
"Fakt" relacjonuje urodziny w Operze Wrocławskiej, zorganizowane przez Bartosza Rybaka, współpracownika ministra edukacji Przemysława Czarnka. Po "Cyganerii" Giacomo Pucciniego na tej samej scenie Sławomir Świerzyński zaśpiewał "Majteczki w kropeczki" po chińsku, a potem wystawiono stoły z jedzeniem.

Urodziny współpracownika ministra

Na urodziny do Bartosza Rybaka zjechało kilkudziesięciu gości. Był minister Przemysław Czarnek z żoną (i ochroną SOP), kardynał Gerhard Muller Berlina ze swoim sekretarzem, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Adam Konieczny, rektorzy wyższych szkół w tym m.in. rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Krystian Kiełb, rektor Collegium Humanum prof. Paweł Czarnecki oraz lokalni politycy PiS w tym posłanka Mirosława Stachowiak–Różecka z mężem, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski z PiS, a także celebryta Piotr Czaykowski znany m.in. z programu TVN "Azja Express".

Jak informuje "Fakt", wszyscy goście dostali darmowe bilety na operę Giacomo Pucciniego "Cyganeria". Spektaklu słuchali też zwykli widzowie, którzy zapłacili za bilety. Gdy wyszli, pozostali tylko uczestnicy imprezy Rybaka. Było "Sto lat", życzenia i prezenty. Na scenie opery Sławomir Świerzyński z Bayer Full zaśpiewał "Majteczki w kropeczki" po chińsku. Potem wniesiono stoły z jedzeniem. Były też tańce na scenie. Niektórzy pracownicy opery byli zniesmaczeni takim widowiskiem.

Rybak nie ujawnia, ile kosztowała impreza w operze

"Fakt" próbował dociec, ile mogła kosztować impreza w budynku Opery Wrocławskiej. Szacuje koszty na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak wynika z cennika na stronie internetowej opery, ceny biletów na operę "Cyganeria" wahały się od 40 do 160 złotych. Do tego koszt wynajęcia budynku, catering, obsługa. Opera Wrocławska uchyliła się o odpowiedzi na pytanie, ile sprzedała biletów na prywatną imprezę lub ile darmowych przekazała, a także o kwotę i tytuł faktury, które wystawiła za organizację urodzin Rybaka.

Sam jubilat twierdzi, że za wszystko zapłacił ze swoich środków, ale nie chciał pokazać faktur dziennikarzom.

Bartosz Rybak od początku 2021 r. jest pełnomocnikiem ministra do spraw współpracy z organizacjami polonijnymi i organizacjami pozarządowymi. W resorcie zatrudniony jest na umowę zlecenie.  - Rybak jest człowiekiem, któremu Czarnek ufa bezgranicznie. To z nim wielu rektorów załatwia sprawy, które później przyklepuje minister – mówi jeden z pracowników Czarnka.

Odwołają dyrektor Opery Wrocławskiej?

Biuro prasowe marszałka informuje, że szefostwo opery nie informowało urzędników o organizacji prywatnej imprezy w budynku. Zarząd Województwa Dolnośląskiego, nadzorujący działalność opery, na najbliższym posiedzeniu we wtorek 28 lutego br. będzie procedował uchwałę o zamiarze odwołania Haliny Ołdakowskiej ze stanowiska Dyrektora Opery Wrocławskiej. Powodem jest naruszenie przepisów prawa w zakresie dyscypliny finansów publicznych. Rządy Ołdakowskiej były owiane wieloma skandalami. Między innymi chodziło o kontrakt z dyrektorem artystycznym opiewający na ogromna kwotę 3 milionów złotych, czy wzięcie kredytu dla Opery bez zgody Marszałka Dolnego Śląska i Ministra Kultury.

ja

Czytaj także:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka