Automat do monet. Źródło: Facebook/NBP
Automat do monet. Źródło: Facebook/NBP

NBP wprowadził unikalną usługę w skali regionu. Zainteresowanie jest ogromne

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Monety często zalegają w portfelu czy kieszeni i dzieje się tak z racji niskiego nominału. W końcu wygodniej jest płacić banknotami bądź kartą. Z problemem nadwyżki monet mogą się jednak pożegnać mieszkańcy Poznania. NBP wprowadził w tamtejszym Oddziale Okręgowym urządzenie samoobsługowe do zamiany bilonu.

Automat do drobnych monet od NBP

W Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu udostępniono urządzenie samoobsługowe do zamiany bilonu. Jak podaje portal TVP, to jedyny taki automat w całym województwie. Poznaniacy bardzo chętnie korzystają z tego rozwiązania. 

Dzięki urządzeniu można szybko zamienić wiele monet na banknoty o wysokich nominałach. Klient sam wsypuje na tackę urządzenia dowolną ilość monet od 1 gr do 5 zł. Nie trzeba ich na szczęście sortować, ponieważ automat robi to sam. Po przeliczeniu, z urządzenia wyskakuje kwit, na podstawie którego pracownik kasy NBP wypłaca pieniądze.

Można również przelać równowartość wpłaconych monet na swój rachunek bankowy, korzystając z funkcjonalności systemu BLIK (tylko w bankach, które uaktywniły dostęp do tej usługi).

Automat od monet od NBP ze specjalnym wyróżnieniem 

Warto zaznaczyć, że takie automaty można znaleźć także w innych miastach. Jednym z nich jest Białystok, gdzie NBP udostępnił klientom dwa takie urządzenia. 

Usługa została otrzymał już m.in. prestiżową nagrodę "Excellence in Currency”, którą przyznają banki centralne i producenci znaków pieniężnych zrzeszeni w International Association of Currency Affairs.

NBP wygrał kategorię "Najlepsza nowa moneta, zabezpieczenie lub rozwiązanie logistyczne”.

– NBP został doceniony za uruchomienie usługi zamiany monet w swoich oddziałach okręgowych i otwartość banku centralnego na potrzeby obywateli – mówił wówczas prezes NBP Adam Glapiński. 


MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka