Były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Źródło: YouTube
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Źródło: YouTube

Aleksander Kwaśniewski nowym sekretarzem NATO? "To spekulacje, nie podniecam się"

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Od jakiegoś czasu głośno jest na temat tego, że Aleksander Kwaśniewski jest jednym z potencjalnych kandydatów na szefa NATO. Były prezydent w rozmowie z Interią skomentował te doniesienia. – Nie podniecam się. To są spekulacje. Nikt ze mną nie rozmawiał – powiedział.

Kwaśniewski kandydatem na sekretarza generalnego NATO

Z końcem września kończy się przedłużona kadencja obecnego sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Już teraz zaczęły się spekulacje, kto mógłby zostać jego następcą. Z racji wojny na Ukrainie media podają, że odpowiednią osobą byłby ktoś z Europy Środkowo-Wschodniej. 

O krok dalej poszedł Onet, który poinformował, że jednym z potencjalnych kandydatów jest były prezydent Aleksander Kwaśniewski. To właśnie on wprowadził Polskę w 1999 roku do NATO.

"To są spekulacje"  

Aleksander Kwaśniewski pytany był o medialne doniesienia w rozmowie z Interia. Były prezydent powiedział, że "to są spekulacje" i "nikt z nim na ten temat nie rozmawiał. – Poza tym mam silne przeświadczenie, że tych aktywnych obecnie polityków, którzy będą walczyć o to stanowisko, jest tak dużo, że byli politycy nie mają tutaj wielkich szans – podkreślił. 

– Jestem byłym politykiem. Skończyłem urzędowanie w 2005 roku, a mamy dziś ludzi w różnych strukturach, których ambicje i chęci są ogromne. Nie podniecam się. A tak w ogóle są to spekulacje – powtórzył. 

Kwaśniewski może liczyć na wsparcie 

Aleksander Kwaśniewski może jednak liczyć na wsparcie w związku z potencjalną kandydaturą. Wiceszef MON Marcin Ociepa podkreślił, że "rząd będzie wspierał Polaków, którzy ubiegają się o najważniejsze stanowiska na świecie". Podkreślił również, że jest to przeciek, który nie służy obecnie Kwaśniewskiemu.

Zdaniem Ociepy wyboru sekretarza generalnego NATO dokonuje się w inny sposób, a ktoś, kto wypuścił tę informację, chciał raczej zaszkodzić byłemu prezydentowi lub spalić tę kandydaturę.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka