Gary Lineker w studiu BBC. Źródło: YouTube/BBC Sport
Gary Lineker w studiu BBC. Źródło: YouTube/BBC Sport

BBC zawiesza Linekera za porównania rządu do nazistów. Eksperci rezygnują z programu

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Legenda angielskiej piłki Gary Lineker porównał politykę brytyjskiego rządu do nazistów. Konsekwencją jego wpisu było zawieszenie przez stację BBC. Decyzja nie spodobała się ekspertom i komentatorom brytyjskiej telewizji, którzy solidaryzują się z byłym napastnikiem i rezygnują z udziału w studiu programu "Match of the Day".

Lineker krytykuje rząd 

Lineker odnosząc się do przedstawionego we wtorek przez Braverman projektu ustawy, która ma zatrzymać niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów na małych łodziach przez kanał La Manche, napisał: "Wielkie nieba, to jest bardziej niż okropne". Następnie na odpowiedź jednego z użytkowników, że łatwo jest pouczać, innych, gdy ciebie to nie dotyczy, odpisał: "Nie ma żadnego ogromnego napływu. Przyjmujemy znacznie mniej uchodźców niż inne duże kraje europejskie. To tylko niezmiernie okrutna polityka wymierzona w najbardziej bezbronnych w języku, który nie różni się od tego, którego używały Niemcy w latach 30., więc to ja jestem nie w porządku?"


Dodajmy, że w zeszłym roku przez kanał La Manche nielegalnie przedostało się do Wielkiej Brytanii 45 755 osób, co jest najwyższą liczbą w historii. Rok wcześniej było to 28 526 osób, w 2020 r. - 8466, w 2019 r. - 1843, a w 2018 r. zaledwie 299 osób.

BBC zawiesza Linekera 

BBC poinformowała, że uważa, iż "ostatnia aktywność Linekera w mediach społecznościowych jest naruszeniem naszych wytycznych" i przypomniała, że powinien "trzymać się z dala od zajmowania stanowiska w kwestiach partyjnych lub kontrowersji politycznych". Dodała, że w ostatnich dniach przeprowadzone zostały obszerne dyskusje z Linekerem i "zdecydowano, że wycofa się z prowadzenia Match of the Day, dopóki nie będziemy mieli uzgodnionego i jasnego stanowisko w sprawie jego korzystania z mediów społecznościowych".

62-letni Lineker jest gospodarzem nadawanego w BBC programu piłkarskiego Match of the Day od 1999 r., a jak wynika ze sprawozdań finansowych stacji od kilku lat jest jej najlepiej opłacaną gwiazdą.

"Jeśli chodzi o prowadzenie naszych piłkarskich i sportowych relacji, Gary nie ma sobie równych. Nigdy nie powiedzieliśmy, że Gary powinien być wolny od opinii lub że nie może mieć poglądu na kwestie, które są dla niego ważne, ale powiedzieliśmy, że powinien trzymać się z dala od zajmowania stanowiska w kwestiach partyjnych lub kontrowersji politycznych" - napisano w oświadczeniu BBC.

BBC jako stacja publiczna ma bardzo ściśle określone reguły dotyczące bezstronności, zaś obecny dyrektor generalny Tim Davie przykłada do tego szczególnie istotną rolę i mówił, że jeśli ktoś chce wyrażać w mediach społecznościowych swoje opinie na tematy polityczne, to nie powinien pracować w BBC.

Studio "Match of the Day" bez ekspertów i komentatorów 

Decyzja stacji spowodowała, że jeszcze w piątek wieczorem z udziału w sobotnim wydaniu Match of the Day wycofali się inni byli piłkarze będący ekspertami w programie - Ian Wright i Alan Shearer, a dwaj kolejni - Micah Richards i Jermaine Jenas napisali, że w sobotę nie mieli być na antenie, ale gdyby tak było, podjęliby taką samą decyzję jak Wright i Shearer. Niedługo później komentatorzy Steve Wilson, Simon Brotherton, Conor McNamara i Robyn Cowen wspólnie przekazali, iż nie uważają za właściwe, by wystąpić w sobotnim programie.

"Wszyscy wiedzą, co znaczy dla mnie Match of the Day, ale powiedziałem BBC, że nie będę tego robić jutro. Solidarność” – napisał Wright na Twitterze. 

"Poinformowałem BBC, że nie pojawię się jutro w MOTD” – oświadczył Alan Shearer.

Rzecznik BBC przekazał, że stacja rozumie stanowisko ekspertów. "Niektórzy z naszych ekspertów powiedzieli, że nie chcą pojawiać się w programie, podczas gdy my staramy się rozwiązać sytuację z Garym. Rozumiemy ich stanowisko i zdecydowaliśmy, że program skupi się na fragmentach meczów bez prowadzącego w studio i ekspertów" – czytamy w specjalnym oświadczeniu. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport