Zrabowane ikony, Źródło: Twitter State of Poland
Zrabowane ikony, Źródło: Twitter State of Poland

Hiszpańskie muzeum zwraca Polsce zrabowane obrazy

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Polskie Ministerstwo Kultury skontaktowało się w 2020 r. z hiszpańskim Muzeum w Pontevedra, informując, że w jego zbiorach znajdują się zrabowane przez nazistów dzieła sztuki. Muzeum zgodziło się na zwrot dwóch bezcennych ikon, właśnie zakończyły się przygotowania formalne, niezbędne do odzyskania obrazów.

Obrazy przez lata znajdowały się w kolekcji Czartoryskich w polskiej wsi Gołuchów, ale zaginęły w czasie nazistowskiej okupacji Polski w latach 1939-1945. W 1973 roku obrazy znalazły się w Madrycie w rękach prywatnego kolekcjonera, który w 1994 roku przekazał oba dzieła muzeum w Pontevedra.

Polska odzyskuje zrabowane dzieła sztuki

Dzieła odzyskane dzięki staraniom Ministerstwa Kultury to dwie ikony zatytułowane Mater Dolorosa (Matka Boska Bolesna) i Ecce Homo, których autorstwo przypisywano początkowo Diericowi Boutsowi, malarzowi flamandzkiego pochodzenia, który urodził się w 1410 roku. Późniejsze badania wykazały, że oba dzieła zostały namalowane przez jego uczniów.

Według szacunków UNESCO, Polska na skutek rabunków dokonywanych przez nazistów, utraciła setki tysięcy dzieł sztuki. Nasz rząd nie przestaje apelować o zwrot dóbr kultury z publicznych i prywatnych kolekcji w całej Europie. W grudniu polski wiceminister spraw zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, zwrócił się do UNESCO o pomoc w kampanii odzyskiwania zagrabionej sztuki. Fundacja State Of Poland, która zajmuje się m.in. promocją polskiego wizerunku poza granicami, określa odzyskanie bezcennych ikon jako "kolejne zwycięstwo Polski w staraniach o odzyskanie zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.".

Doświadczenia Polski przydają się Ukrainie

Podobnie jak nazistowska armia podczas okupacji, Rosyjskie wojska rabują dzieła sztuki z muzeów i galerii na okupowanych ukraińskich terenach. Szacuje się, że przez rok działań wojennych, Rosjanie przywłaszczyli nawet 15 000 dzieł sztuki. Na początku stycznia tego roku, polskie Ministerstwo Kultury we współpracy z UNESCO przeprowadziło szkolenie dla organów ścigania z krajów graniczących z Ukrainą, w zakresie identyfikacji i odzyskiwania dzieł sztuki skradzionych z Ukrainy przez Rosję. W szkoleniach oprócz polskich służb uczestniczyły służby węgierskie, słowackie, rumuńskie i mołdawskie.

Krista Pikkat, dyrektor UNESCO ds. kultury i sytuacji kryzysowych, określiła Polskę jako "silnego" partnera dla tej inicjatywy, zważając na wydarzenia historyczne. Po II wojnie światowej powstało międzynarodowe prawo, które zakazuje sygnatariuszom kradzieży dóbr kultury w jakiejkolwiek formie.

MM

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura