Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Milion sztuk lewych papierosów na dobę

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
By ukryć działalność nielegalnej wytwórni papierosów i zmotywować do wydajnej pracy produkujących je ludzi przestępcy przygotowali do ich dyspozycji świetnie wyposażone pomieszczenia socjalne. Mieli też własną małą elektrownię. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.

Produkcja lewych papierosów

Szara strefa w Polsce, która 2015 r wynosiła 18,3% całości rynku, dzisiaj jest czterokrotnie niższa, stanowiąc ok. 4,6% wszystkich sprzedawanych papierosów. To najniższy, inaczej mówiąc, najlepszy wynik w historii.


Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji obserwowali porzucone gospodarstwo rolne w powiecie bolesławieckim i ustalili, że od około pół roku w teoretycznie pustych budynkach może być prowadzona nielegalna produkcja papierosów. Potrzebna była weryfikacja zebranych informacji i dlatego policjanci CBŚP ściśle współpracowali z funkcjonariuszami i pracownikami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Udało się dokładnie rozpracować przestępczy proceder i przygotować działania by zlikwidować fabrykę i zabezpieczyć dowody oraz zatrzymać osoby odpowiedzialne za zorganizowanie produkcji „lewego” papierosów.

Przestępcy zatrzymani na gorącym uczynku

Funkcjonariuszom udało się zatrzymać przestępców na gorącym uczynku w trakcie rozładunku półproduktów i surowców potrzebnych do produkcji papierosów. W pomieszczeniach gospodarczych jednego z budynków odnaleziono kompletną, nowoczesną i zaawansowaną technologicznie linię produkcyjną mogącą wytworzyć ponad 2 tys. sztuk papierosów na minutę, co daje około milion sztuk na dobę.

Wytwórnia była profesjonalnie zorganizowana i posiadała m.in. osobne magazyny, w których zabezpieczono 9 mln sztuk gotowych do sprzedaży papierosów z oznaczeniami wielu znanych światowych marek papierosowych oraz ponad 9,5 tony tytoniu. Przejęto także wszelkiego rodzaju odczynniki i półprodukty niezbędne do produkcji papierosów. Wartość zajętych wyrobów tytoniowych wstępnie oszacowano na ponad 8,5 mln zł, a zabezpieczono półfabrykaty i urządzenia na kolejne 1,5 mln zł. Gdyby nielegalne papierosy trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby prawie 18 mln zł.


Przestępcy mieli własną elektrownię

Przestępcy mieli nawet własną małą elektrownię. W jednym z wygłuszonych pomieszczeń znajdował się wysokowydajny nowoczesny agregat prądotwórczy dużej mocy, który pozwalał na ciągłą pracę maszyny nie obciążając lokalnej sieci energetycznej, co mogłoby zaalarmować służby. W budynku, gdzie odbywała się produkcja były również pomieszczenia socjalne dobrze wyposażone we wszystkie niezbędne do życia i odpoczynku sprzęty i zapas żywności, pozwalające nie tylko odpoczynek, ale również na stałe przebywanie pracowników na terenie posesji, co miało ukryć ich obecność i zakamuflować działalność w tym miejscu.

Zatrzymano 4 osoby, którym prokurator z Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przedstawił zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępcze, nielegalnej produkcji papierosów, a także przestępstwa karno-skarbowe. Sąd wobec wszystkich zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sprawa może mieć charakter rozwojowy.

Zobacz galerię zdjęć:

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP Fot. CBŚP Fot. CBŚP
Milion sztuk lewych papierosów na dobę produkowano w Polsce

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Przestępcy przygotowali do ich dyspozycji świetnie wyposażone pomieszczenia socjalne. Mieli też własną małą elektrownię. Fot. CBŚP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo