To może nie być zwrot podatku. NASK bije na alarm

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Uwaga na internetowych oszustów. NASK wykrył kolejne, nowe metody cyberprzestępców. Tym razem chodzi o fałszywe wiadomości rzekomo od platformy Netflix, a także dwie państwowe instytucje finansowe. Internauci muszą uważać maile i SMS-y, które mają pochodzić od Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów.

NASK: Oszuści podszywają się pod KAS i Ministerstwo Finansów

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował we wtorek, że otrzymuje zgłoszenia o nowych wariantach kampanii wykorzystującej wizerunek Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów. Moment jest szczególny, gdyż trwa właśnie rozliczanie podatków. Już teraz Polacy mogą otrzymywać zwroty podatków, ale uwaga - pieniądze można bardzo łatwo stracić.

"W wiadomościach rozsyłanych przez oszustów znajdują się informacje o rzekomym zatwierdzeniu zwrotu podatku" - podała NASK.


Dodała, że celem tego oszustwa jest wyłudzenie danych logowania do bankowości, a następnie przejęcie środków finansowych przechowywanych na koncie.


NASK: Nowe warianty oszustwa na Netflix

Ponadto NASK poinformował we wtorek, że odnotowuje kolejne warianty kampanii phishinowej, w której oszuści podszywają się pod firmę Netflix.

"Atakujący rozsyłają wiadomości email lub wiadomości tekstowe SMS, przekazując potencjalnym ofiarom jeden z komunikatów o odrzuceniu płatności za subskrypcję i konieczności podania danych płatniczych, o zauważeniu niebezpiecznej aktywności na koncie, o aktualizacji regulaminu i potrzebie jego akceptacji" - przekazała NASK.

Ostrzegła też, że na spreparowanej przez oszustów stronie internetowej, łudząco podobnej do oficjalnego serwisu Netflix, atakujący zamieścili fałszywy panel logowania, a celem oszustwa jest m.in. kradzież danych kart płatniczych oraz poświadczeń uwierzytelniających do serwisu Netflix.

Kilka dni temu przed nową kampanią oszustów ostrzegał też zespół CSIRT KNF.

źródło zdjęcia: Twitter/NASK/CERT Polska

Czytaj dalej:

SW

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie