Netguru zwolniło około 150 pracowników. (fot. Instagram/Netguru)
Netguru zwolniło około 150 pracowników. (fot. Instagram/Netguru)

Polski gigant informatyczny zwalnia setki pracowników. "Zmiany były konieczne"

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Poznańska firma Netguru, jedno z największych polskich przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem oprogramowania oraz doradztwem informatycznym, zwolniła w środę ze skutkiem natychmiastowym około 150 pracowników i współpracowników. W oświadczeniu spółka poinformowała, że "zmiany te były konieczne, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i przygotować firmę na nowe wyzwania".

Netguru – polski gigant technologiczny

Netguru powstało w 2008 roku i od tamtej pory firma – jak sama opisuje – zrealizowała ponad 1000 projektów z zakresu rozwoju produktu, tworzenia rozwiązań programistycznych i projektowania produktów. Spółka współpracowała z dużymi markami takimi jak m.in. Volkswagen czy IKEA i czterokrotnie znalazła się w prestiżowym rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej, Deloitte's Technology Fast 50.


Zwolnienia w Netguru

O zwolnieniach firma informowała w odpowiedziach na wpisy w portalu GoWork, służącym m.in. do wystawiania opinii pracodawcom. Informację o grupowych zwolnieniach potwierdził portal ePoznań.pl i Wirtualne Media.

— Potwierdzamy, że podjęliśmy trudną decyzję o reorganizacji, która pociągnęła za sobą konieczność rozstania się z ok. 150 pracownikami i kontraktorami — poinformował portal ePoznań.pl współzałożyciel Netguru Jakub Filipowski. — Zmiany te były konieczne, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i przygotować firmę na nowe wyzwania — dodał.

Z kolei Wirtualne Media podają, że redukcja zatrudnienia objęła prawie wszystkie działy firmy, w tym top management.

Redukcja etatów w Allegro

W marcu doszło również do redukcji etatów w Grupie Allegro. Firma zwolniła około 50 pracowników zatrudnionych w przejętej wiosną 2022 roku czeskiej Grupie Mall. Spółka w swoich komunikatach informowała, że "dostosowuje struktury do nowych wyzwań".

— Chcemy jak najefektywniej odpowiadać na potrzeby klientów i dlatego też dostosowujemy nasze struktury do nowych wyzwań — wyjaśniał rzecznik Allegro Marcin Gruszka.

Warto przy tym przypomnieć, że Allegro pod koniec ubiegłego roku zostało ukarane przez UOKiK za, jak wskazał Urząd, "nadużywanie przez firmę pozycji dominującej". W sumie na spółkę nałożono kary w wysokości 206 mln zł.

RB

(fot. Instagram/Netguru)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo