PAP/Piotr Nowak
PAP/Piotr Nowak

Ogromne wzmocnienie wojska. Szef MON właśnie zatwierdził umowę

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Wojsko otrzyma kolejne 22 mobilne stacje radiolokacyjne Bystra - przewiduje umowa o wartości 1,1 mld zł, którą zatwierdził w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Dostawy przewidziano na lata 2026-28.

Szef MON: podpisał umowę na dostawę stacji Bystra

To kolejna umowa na radary tego typu, zarazem pierwsza umowa wykonawcza w ramach projektu Pilica+ zakładającego dostawę 21 zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica+. Radary Bystra są dostosowane do współdziałania z systemem kierowania walką zestawów Patriot, których osłonę zapewnią zestawy Pilica.

"Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - powiedział Błaszczak w zakładach PIT Radwar w Warszawie.

Podkreślił, że system Pilica+, w którego wejdą radary przeciwlotnicze Bystra, to polski projekt, który będzie uzupełniał pozostałe warstwy obrony powietrznej.


Szef MON: Pilica+ to doskonałe uzupełnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

Przypomniał, że system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu wykorzystuje krajowej produkcji pociski Piorun, obronie krótkiego zasięgu służy system Narew, budowany we współpracy z Wielką Brytanią z wykorzystaniem pocisków CAMM będących uzbrojeniem brytyjskiego system Sky Sabre rozmieszczonego przez sojusznika w Rzeszowie, a obroną kolejnej warstwy ma być system Patriot wybrany w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

"Pilica+ będzie służyła osłonie Patriotów i uzupełniała niższe warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - dodał.

Zapewnił, że MON "zawsze, jeśli to jest możliwe", składa zamówienia w polskim przemyśle. Wyraził uznanie dla PGZ i wchodzącej w skład Grupy firmy PIT Radwar za przygotowanie i uruchomienie projektu.

Zapewnił, że Wojsko Polskie będzie rozbudowywane i modernizowane i że wpisuje się to w koncepcje obrony i odstraszania NATO. "Wyzwaniem jest stworzenie takiej siły Wojska Polskiego, żeby nie było wątpliwości co do tego, że skutecznie stoi ono na straży naszej wolności, jest gotowe nieść pomoc naszym sojusznikom" - powiedział.

"Wzmacniamy Wojsko Polskie tak, żeby władca Kremla, który próbuje odtworzyć imperium rosyjskie nie odważył się zaatakować Polski" - dodał Błaszczak.

"Oczywiście, wyciągamy też wnioski z wojny na Ukrainie; widzimy, jakie rodzaje wojsk maja większe znaczenie" - powiedział, wskazując na artylerię i wojska pancerne oraz obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, "która także odgrywa kluczową rolę". "W związku z tym nasze inwestycje w taką broń, która da Wojsku Polskiemu możliwości skutecznej obrony i jednocześnie będzie realizowała określoną w NATO koncepcję skutecznej obrony i skutecznego odstraszania agresora" - mówił szef MON.


Prezes PGZ: Ta decyzja zwiększa zdolności polskiej armii

Prezes PGZ Sebastian Chwałek podkreślił, że decyzja o zakupie kolejnych stacji radiolokacyjnych Bystra zwiększa zdolności polskiej armii i "daje możliwość rozwoju i produkcji najnowocześniejszych rozwiązań w polskim przemyśle". "Zakłady skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej wielokrotnie udowodniły, że posiadają wysokie kompetencje, doceniane nie tylko u nas, ale w skali światowej. Jeśli chodzi o radiolokację, PIT Radwar jest jednym z najlepszych producentów na świecie, w niektórych kategoriach nasze rozwiązania wyznaczają nowe trendy.

Podkreślił szybkie tempo dostaw i to, że "system Pilica+ będzie wyposażony w najnowszy radar, który jest przygotowany do współpracy z systemem IBCS", z którym mają być zintegrowane zestawy Patriot dla Polski. "Jest to planowe działanie zmierzające do zapewnienia współdziałania wszystkich warstw obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - dodał Chwałek.

Pierwsza umowa na mobilne stacje radiolokacyjne Bystra, wartości 635 mln zł brutto, zawarta w 2019 r., przewiduje dostawy 16 stacji do końca 2025 roku, pierwsze trafia na wyposażenie wojska w bieżącym roku. Przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie Pilica+ mają być podstawowymi systemami przeciwlotniczymi Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych. Ich zadaniem będzie uzupełnieniem zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz osłona zestawów Patriot.


Pilica+. Co składa się na zestaw?

Na zestaw Pilica+ złożą się wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z rakietami CAMM, radary Bystra oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica - stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz pojazdy amunicyjne i pojazdy transportowe, a w dalszej kolejności armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna Bystra jest przeznaczona do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego.

Stacja, wyposażona w obrotową antenę o polu obserwacji 360 stopni, może pracować w kilku trybach pracy dostosowanych do danego zadania bojowego. Zasięg radaru wynosi 80 km. Zastosowano w nim antenę aktywną z elektronicznie sterowanym położeniem wiązki (AESA).

W skład konsorcjum PGZ-Pilica+ wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i spółki Grupy: Zakłady Mechaniczne Tarnów, PIT-Radwar, PCO, Jelcz, Mesko Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.

źródło zdjęcia: PAP/Piotr Nowak

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo