fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Wyjątkowa wizyta Zełenskiego w Polsce. Przydacz ujawnił cel

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 135
Wołodymyr Zełenski 5 kwietnia przyjedzie do Polski. Prezydent Ukrainy spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także chce się spotkać z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce - poinformował w radiu RMF FM szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.

Wołodymyr Zełenski przyjeżdża do Polski

Pytany o kwestie bezpieczeństwa i ewentualnego utrzymania zaplanowanej wizyty w tajemnicy podkreślił, że strona polska "dokłada wszelkich starań, żeby ta wizyta przebiegła jak najlepiej".

- Umówiliśmy się ze stroną ukraińską, że tę informację przekażemy opinii publicznej; prezydent Zełenski chce - poza spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą, bo to na jego zaproszenie przyjeżdża - również spotkać się z Polakami oraz oczywiście Ukraińcami mieszkającymi w Polsce - zaznaczył Przydacz.

Jak dodał, planowane są długie i szerokie rozmowy prezydentów, poświęcone nie tylko kwestiom bezpieczeństwa, ale także m.in. współpracy gospodarczej, polityce i kwestiom historycznym, jak również kwestiom rolnictwa i transportu ukraińskiego zboża przez Polskę. - Chcemy, żeby ta agenda była maksymalnie pełna - podkreślił.


Prezydent Ukrainy skieruje słowa do Polaków

- Prezydent Zełenski chce powiedzieć kilka słów do Polaków, w kontekście tego, co wydarzyło się w ostatnim roku - jak Polacy pomagają Ukrainie, uchodźcom na granicy, czy przyjmując ich do swoich domów - dodał. Przydacz zapowiedział, że takie wydarzenie planowane jest na środowe popołudnie na Zamku Królewskim w Warszawie. - Każdy będzie mógł przyjść na plac Zamkowy w środę po południu i każdy będzie mógł - w zależności oczywiście od frekwencji - zobaczyć prezydentów, na pewno na telebimie, a być może nawet bliżej - zaznaczył.

"Wizyta będzie miała charakter szczególny"

- Ta wizyta będzie szczególna, choć o szczegółach na ten moment nie mogę mówić, ale przygotowujemy tutaj szereg elementów, które sprawią, że ta wizyta będzie miała charakter szczególny - mówił prezydencki minister.

Dodał, że prezydent Ukrainy pierwszy raz od rosyjskiej agresji przybędzie do Polski z oficjalną wizytą - wcześniej był w Polsce jedynie z zachowanymi w tajemnicy wizytami roboczymi, w drodze do innych stolic.

Z kolei minister w KPRM Michał Dworczyk zapowiedział w poniedziałek we wpisie na Twitterze, że Zełenski w środę po południu spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim.

ja

(zdjęcie: Wcześniej Wołodymyr Zełenski gościł w Polsce w ramach wizyt roboczych, fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka