fot. Polskie Radio/Newsweek
fot. Polskie Radio/Newsweek

Polskie Radio pozwało Sekielskiego za "szczujnię". Chodzi o okładkę z psami

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Polskie Radio pozwało Ringier Axel Springer, "Newsweek" i jego redaktora naczelnego Tomasza Sekielskiego za okładkę jedenastego numeru tygodnika z 2023 roku. Chodzi o o tę okładkę, na której Jarosław Kaczyński trzyma na smyczy wściekłe psy, mające symbolizować prawicowe media.

Oświadczenie prezes Polskiego Radia

W oświadczeniu, wygłoszonym w warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska poinformowała, że "mając na uwadze dobre imię Polskiego Radia, jak również godność pracowników, współpracowników Polskiego Radia i ich rodzin, Polskie Radio pozwało Ringier Axel Springer, tygodnik "Newsweek" i redaktora naczelnego tego tygodnika za szkalującą Polskie Radio okładkę, grafikę, które zawarte są w wydaniu 11/2023". - Polskie Radio nie może się godzić na takie szkalowanie dobra instytucji, godności pracowników, godności współpracowników i ich rodzin - podkreśliła.

Nie ma zgody na "szczujnię"

Dodała, że Polskie Radio "nie może się godzić na używanie określenia "szczujnia" - jeszcze w dodatku w zestawieniu z czarnym, agresywnym psem na pierwszym planie i mając jeszcze na względzie metody wzięte z najgorszych stalinowskich czasów". - To analogia, którą państwo widzą na grafice - rok 1953 r. okładka pt. "Szczekaczki" i rok 2023 okładka tygodnika "Newsweek". Tego uwłaczającego Polskiemu Radiu oraz wszystkim pracownikom i współpracownikom gestu ze strony Ringier Axel Springer, "Newsweeka" i redaktora naczelnego Polskie Radio nie może zlekceważyć - podsumowała prezes Polskiego Radia.


1 mln złotych na cele charytatywne

Mecenas Artur Wdowczyk przekazał, że pozew został złożony we wtorek rano w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - W pozwie żądamy przede wszystkim przeprosin od wydawcy i od redaktora naczelnego "Newsweeka" w formie papierowej, jak i w formie internetowej, usunięcia tego artykułu oraz tytułem zadośćuczynienia 1 mln zł na cele charytatywne - 500 tys. zł dla Kliniki Budzik, 500 tys. dla Caritas. Uważamy, że ta kwota jest adekwatna do skali naruszeń i potraktowania Polskiego Radia i pracowników - powiedział.

Na kontrowersyjnej okładce "Newsweeka" widniała czarno-biała postać Jarosława Kaczyńskiego, który ujarzmia czarne psy, obrandowane markami rządowych i prawicowych mediów: TVP, Polskie Radio, "Sieci" i "Gazeta Polska". Psy się wyrywają i groźnie szczerzą kły. 

ja

(zdjęcie: Polskie Radio pozwało Ringier Axel Springer i tygodnik "Newsweek" za okładkę, fot. Polskie Radio i "Newsweek")

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura