Uwaga na oszustów. Teraz chcą cię okraść z emerytury

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
ZUS ostrzega przed oszustami, próbującymi wyłudzić "trzynastki". Wymyślili sobie pomoc dla emerytów przy złożeniu formalności. Tymczasem świadczenie wypłacane jest automatycznie, nie trzeba przychodzić z dokumentami do urzędu!

ZUS w komunikacie zwraca uwagę, że apel o rozwagę do seniorów jest uzasadniony, bo pseudousługi "na pracownika ZUS" mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być choćby termin wypłaty trzynastej emerytury, na którą czekają starsze osoby. 

Nie podawać wrażliwych danych

- Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach i nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników ZUS proponują szybkie załatwienie formalności - alarmuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 


Sama oferta pomocy w wypełnieniu wniosku albo żądanie danych osobowych i bankowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.

- Przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobieramy również żadnych opłat i nie żądamy żadnych gratyfikacji finansowych - przypomina rzecznik ZUS. 


Trzynastka wypłacana przed świętami

Trzynasta emerytura trafi przed Wielkanocą w sumie do około 3,5 miliona seniorów. ZUS wypłaca trzynastki automatycznie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Po świętach nastąpią wypłaty dla kolejnych osób.

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur to: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 25 kwietnia. Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. to 1588,44 zł brutto. 

Zdj. ilustracyjne/Pixabay 

Zobacz:


GW 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo